harita yükleniyor..

Kongo Demokratik CumhuriyetiMbuji-Mayi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Mbuji-Mayi hakkında merak edilenler

Mbuji-Mayi (İngilizce ismi: Mbuji-Mayi, orjinal ismi: Mbuji-Mayi), Afrika kıtasında yer alır. Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin 1,3 milyon nüfusla en kalabalık 3. şehridir.

📄 Kongo Demokratik Cumhuriyeti seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kongo Demokratik Cumhuriyeti seyahat öncesinde (maksimum 90 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmektedir.

🦠 Kongo Demokratik Cumhuriyeti seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ye varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

💬 Hangi diller konuşulur?

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'de Fransızca, Kongo, Lingala, Luba-Katanga, Svahili konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'de Kongo Frangı kullanılır.
1 Kongo Frangı 0,01 TL'dir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'de kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 1 bin bankamatik bulunmaktadır.

📄 Kongo Demokratik Cumhuriyeti hakkında daha fazla bilgi

Kongo Demokratik Cumhuriyeti hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

🦠 Kongo Demokratik Cumhuriyeti COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Kongo Demokratik Cumhuriyeti için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 9 ay önce.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Diğer kısıtlamalar

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden ayrılırken, son 72 saat içinde yapılan PCR testinin negatif olduğuna dair kanıt havaalanında sunulmalıdır. Test, Institut National de la Recherche Biomédicale (INRB) veya onaylı bir tıbbi tesis tarafından uygulanmalıdır.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika ibraz eden yolcular, kalkış öncesi testlerden ve varış gereksinimlerinde yapılan testlerden muaftır. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/democratic-republic-of-the-congo/entry-requirements adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcular, kalkışta önceki 48 saat içinde yapılan negatif bir PCR testinin kanıtını sunmalıdır.

Varışta test yaptırılır

Aşılanmamış yolculara varışta ek bir PCR testi uygulanacaktır. Test 45 USD'ye mal olacak ve varışta veya ayrılmadan önce 🔗https://inrbcovid.com/ adresinde nakit olarak ödenebilir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne vardıklarında ve ayrılmadan önce ateş kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur.

Daha fazla bilgi için 🔗Yurtdışı Seyahat Danışmanlığı, Birleşik Krallık

Hükûmetin aldığı önlemler

Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılsa da, herhangi bir zamanda yeniden uygulamaya konulabilir ve önleyici sağlık önlemleri teşvik edilmeye devam eder. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Kamusal alanlarda, kapalı ortamlarda ve toplu ve özel ulaşımda yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma, yerinde kapasite sınırları ile çalışmaktadır. İller arası seyahat için son 3 gün içinde yapılmış negatif bir COVID-19 testinin kanıtı gereklidir.

Restoranlar

Restoranlar, sosyal mesafeye izin vermek için azaltılmış kapasiteyle açıktır, ancak yüksek riskli alanlarda kapatılabilir.

Barlar

İletim hızını sınırlamak için çubuklar kapalı kalmalıdır.

Gece kulüpleri

Bulaşma oranını sınırlamak için gece kulüpleri kapalı kalmalıdır.

Mağazalar

Çoğu mağaza, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle yeniden açılıyor.

👇 tümünü göster

📃 Kongo Demokratik Cumhuriyeti hakkında

Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) (Fransızca: République Démocratique du Congo (RDC)) ya da eski adıyla Zaire, Orta Afrika'da bir ülkedir. Yüzölçümü bakımından Sahra Altı Afrika'nın en büyük, Afrika'nın (Cezayir'in ardından) ikinci büyük, dünyanın ise 11. büyük ülkesidir. 105 milyonluk nüfusuyla en kalabalık Frankofon ülkedir. Ayrıca Afrika'nın en kalabalık 4. (Nijerya, Etiyopya ve Mısır'In ardından), dünyanın ise 15. ülkesidir. Kongo Demokratik Cumhuriyeti, kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Uganda, Ruanda, Burundi, Tanzanya, Zambiya, Angola, Kongo Cumhuriyeti ve 40 km'lik bir sahil şeridi ile Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Ülkenin başkenti Kinşasa'dır.

Büyük ölçüde Kongo Havzası'nda bulunan KDC'nin ilk yerleşimcileri 90.000 yıl önce bölgeye ulaşan avcı-toplayıcı Afrika Pigmeleridir. 3000 yıl önce Bantu halkları havzaya yayıldı. Kongo Krallığı 14 ile 19. yüzyıllar arasında Kongo Nehri'nin denize döküldüğü bölgede hüküm sürdü. Kuzeydoğu, orta ve doğu bölgelerde ise Azande, Luba ve Lunda krallıkları 16 ve 17. yüzyıllardan 19. yüzyıla dek varlığını sürdürdü.

Afrika Talanı'nın başlamasından kısa bir süre önce, 1870'li yıllarda Avrupalılar Kongo Havzası'na keşif seferleri düzenlediler. Bu seferlerin ilki Belçika Kralı II. Léopold'ün desteğiyle Henry Morton Stanley tarafından yapıldı. Léopold 1885 Berlin Konferansı'nda Kongo topraklarının tüm haklarını resmen aldı ve Kongo Bağımsız Devleti adıyla kendi özel mülkü ilan etti. Bu dönemde kralın sömürge askerî gücü olan Force Publique (Halk Gücü) yerel halkı kauçuk üretimine zorladı ve 1885'ten 1908'e dek milyonlarca Kongolu hastalık ve sömürü sonucu hayatını kaybetti. 1908'de Leopold sözde bağımsız Kongo'yu Belçika'ya devretti, böylece ülke Belçika Kongosu adını aldı.

Kongo, 1960'ta Kongo Cumhuriyeti adıyla Belçika'dan bağımsızlığını kazandı. Aynı yıl yapılan seçimlerle Kongo milliyetçisi Patrice Lumumba ülkenin ilk başbakanı, Joseph Kasa-Vubu ise ilk cumhurbaşkanı oldu. Bağımsızlıktan kısa bir süre sonra yönetimde çıkan anlaşmazlıklar Kongo Krizi'ne yol açtı. Güney Kasai ile Moïse Tshombé yönetimindeki Katanga bölgeleri ülkeden ayrılma girişiminde bulundu. BM ve Batı yönetimlerinin müdahale isteklerini yanıtsız bırakmasının ardından Başbakan Lumumba Sovyetler Birliği dahil tüm ülkelerin yardımına açık olduğunu belirtti. Bunun üzerine ABD ve Belçika, Cumhurbaşkanı Kasa-Vubu'nun 5 Eylül'de başbakanı görevden almasını sağladılar. Lumumba 1961'de Belçika destekli Katangalı askerlerce infaz edildi.

1965'te sonraları kendini Mobutu Sese Seko olarak isimlendirecek olan genelkurmay başkanı Joseph-Désiré Mobutu bir darbeyle iktidarı ele geçirdi. Diktatör Mobutu 1971'de ülkenin ismini Zaire olarak değiştirdi ve ülkeyi kendi partisi Devrimci Halk Hareketi'nin yönetimde olduğu bir tek parti devletine dönüştürdü. Mobutu yönetimi Soğuk Savaş'taki antikomünist tutumu nedeniyle Birleşik Devletler'den kayda değer bir destek gördü. 1990'lı yılların başlarında yönetim çözülmeye başladı. 1994 yılındaki Ruanda Soykırımı ve Kongo'da yaşayan Tutsi kabilesine mensup Banyamulenge halkının vatandaşlık haklarının ellerinden alınması nedeniyle doğu bölgelerde yaşanan istikrarsızlık 1996'da Tutsi FPR yönetimindeki Ruanda'nın ülkeyi işgaline yol açtı. Bu olayla Birinci Kongo Savaşı başladı.Güney Kivu bölgesinden isyancı bir komutan olan Laurent-Désiré Kabila 1997'de Mobutu'nun Fas'a kaçmasıyla cumhurbaşkanı oldu ve ülkenin ismini Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne çevirdi. Kabila'nın ülkedeki Ruanda ve Tutsi varlığıyla yaşadığı gerilim 1998'de İkinci Kongo Savaşı'nın çıkmasına neden oldu. Dokuz Afrika ülkesinin katıldığı savaş 2003'te sona erene kadar 5,4 milyon insanın ölümüne yol açtı. 2001'de Cumhurbaşkanı Kabila korumalarından biri tarafından suikaste uğrayarak hayatını kaybetti, ardından koltuk oğlu Joseph Kabila'ya geçti. Oğul Kabila yönetiminde ülkede gözaltında kaybolmalar, işkence, keyfî hapis cezaları ve bireysel özgürlüklerin kısıtlanması gibi pek çok insan hakkı ihlali yaşandı. 2018 genel seçimlerinde Félix Tshisekedi'nin cumhurbaşkanı seçilmesiyle ülke tarihindeki ilk barışçıl güç teslimi yapıldı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, doğal kaynaklar bakımından çok zengin bir ülke olmasına karşın siyasi istikrarsızlık, altyapı eksikliği, yolsuzluk ve sömürgecilik nedeniyle çok yoksul bir ülkedir. Başkent Kinşasa dışındaki büyük şehirler Lubumbashi ve Mbuji-Mayi maden şehirleridir. İşlenmemiş madenler DKC'nin en büyük ihracat kalemidir ve 2012'de yarısından fazlası Çin'e gitmiştir. Ülke İnsani Gelişme Endeksi'nde 189 ülke arasında 175. sıradadır. DKC; Birleşmiş Milletler, Bağlantısızlar Hareketi, Afrika Birliği ve COMESA (Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı) üyesidir. 2015'ten bu yana ülkenin doğusundaki Kivu'da süregelen bir savaş nedeniyle 2018 itibarıyla 600 bin Kongolu ülkenin orta ve doğu bölgelerinden kaçarak komşu ülkelere sığınmış, 4,5 milyon insan ise evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. Hâlen iki milyon çocuk açlık riski altında yaşamaktadır.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.