vizesizgezi.com

Kosta Rika seyahat rehberi

Kosta RikaKosta Rika

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Kosta Rika (İng: Costa Rica), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 51 bin km²dir ve %59,8 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 5,2 milyondur. %82,6 şehirlerde, %17,4 ise kırsalda yaşamaktadır.
Kosta Rika (İspanyolca: Costa Rica), resmî adıyla Kosta Rika Cumhuriyeti (República de Costa Rica), bir Orta Amerika ülkesidir. Kosta Rika adı İspanyolcada zengin sahil anlamına gelmektedir. Kuzeyde Nikaragua, güneydoğuda Panama ile komşudur. Batısında Büyük Okyanus, doğusunda ise Karayip Denizi vardır. Büyük Okyanus'taki toprağı Cocos Adası Ulusal Parkı dolayısı ile Güney Amerika ülkesi Ekvador'a komşu sayılmaktadır. Ayrıca Kosta Rika, ordusu bulunmayan az sayıdaki ülkelerden biridir.

16. yüzyılda İspanyol kolonisi olmadan önce bu topraklarda oldukça seyrek bir yerli nüfus bulunuyordu. 19. yüzyılda İspanya'dan bağımsızlığını kazandığında dış dünyaya kapalı ve fakir bir ülke olan Kosta Rika, aradan geçen yıllarda Latin Amerika'nın en istikrarlı, müreffeh ve gelişmiş ülkelerinden biri haline geldi. 1949 yılında kabul edilen bir yasa ile ülkede ordu tamamen kaldırılmıştır. Egemen devletler arasında bunu gerçekleştiren pek az devlet vardır. Kendisiyle aynı gelir seviyesindeki ülkelere göre çok daha fazla insani kalkınma gerçekleştirdiği için 2010 yılında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından örnek ülke seçilmiştir. 2011 yılında ise yine aynı kuruluş tarafından insani kalkınma ve eşitsizlikle mücadele yanı sıra, sürdürülebilir cevre politikaları konularında UNDP'nin örnek gösterdiği bir ülke olmuştur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kosta Rika seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Kosta Rika için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

Kosta Rika Kolonu [1 CRC = 0,06 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %13.87843937] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,4 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 3,4 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 4,1 milyar dolar ile %19,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 32.36 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 94.58 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (0.98 / 10)

Sabit Internet (3.26 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise ☀️ 25 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 25 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama25 °C ☀️
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması25 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması24 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 72 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %0,8 artışla, 14 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %0,5 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.