vizesizgezi.com

Kosta Rika seyahat rehberi

Kosta RikaKosta Rika

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Kosta Rika (İng: Costa Rica), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 51 bin km²dir ve %59,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 5 milyondur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kosta Rika seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 143.6 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Kosta Rika için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

Kosta Rika Kolonu [1 CRC = 0,03 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı [2017: %13.87843937], için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 3 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 3,4 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 4,1 milyar dolar ile %19,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 17.45 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 57.73 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 1.42 / 10)

Sabit Internet (2.64 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 25 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Eylül, Ekim ve Kasım) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz sonbahar mevsimi ise ☀️ 24 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C ☀️
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması25 °C ☀️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması24 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 63,3 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,9 artışla, 12 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %1,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.