vizesizgezi.com

Letonya seyahat rehberi

LetonyaLetonya

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Letonya (İng: Latvia), Avrupa kıtasının Kuzey Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 62 bin km²dir ve %54,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 1,9 milyondur. %68,5 şehirlerde, %31,5 ise kırsalda yaşamaktadır.
Letonya (Letonca: Latvija , Livonca: Leţmō) ya da resmî adıyla Letonya Cumhuriyeti (Latvijas Republika, Leţmō Vabāmō), Kuzey Avrupa'da yer alan bir ülkedir. Kara sınırlarını kuzeyde Estonya, güneyde Litvanya; doğuda ise Rusya ve Belarus ile paylaşmaktadır. Aynı zamanda Letonya, İsveç ile denizden sınırdaştır. Letonya'nın en büyük şehri ve başkenti Riga'dır. 1 Mayıs 2004'ten beri Avrupa Birliği üyesidir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Letonya seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Letonya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Letonca konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %16.66719019] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,1 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 8,3 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 1,1 milyar dolar ile %5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 86.23 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 93.4 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (2.62 / 10)

Sabit Internet (3.22 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 6 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🌤️ 16 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 16 °C ve ılık.
Yıllık ortalama6 °C ❄️
3 aylık ortalama16 °C 🌤️
Bahar ortalaması5 °C ❄️
Yaz ortalaması16 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması6 °C ❄️
Kış ortalaması-4 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 41 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,4 artışla, 22 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %17,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.