vizesizgezi.com

Liberya seyahat rehberi

LiberyaLiberya

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Liberya (İng: Liberia), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 96 bin km²dir ve %78,8 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 5,4 milyondur. %53,6 şehirlerde, %46,4 ise kırsalda yaşamaktadır.
Liberya, resmî olarak Liberya Cumhuriyeti; Batı Afrika kıyısında, kuzeybatıda Sierra Leone, kuzeyde Gine, doğuda Fildişi Sahili'ne sınırları bulunan bir ülke. Anlamı "özgürlerin toprağı" olan Liberya, daha önceden köleleştirilmiş Afrika asıllı Amerikalıların özgür çocukları tarafından kurulmuştur. Siyah Afrika'nın sömürge yönetimi olarak Amerikan Kolonizasyon Derneği'nin siyahi muhacirleri yönlendirmesi ve 1847'de ABD'den bağımsızlık kazanan kıtanın en eski cumhuriyeti olan Liberya, son dönemde iki iç savaşa sahne oldu: Liberya İç Savaşı (1989-1996) ve İkinci Liberya İç Savaşı (1999-2003). İkinci iç savaş, yüzbinlerce insanın göçüne ve ekonominin çökmesine neden olmuştur.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Liberya seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Liberya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Liberya Doları [1 LRD = 0,163 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %1.263605617] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 182 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

Malasef elimizde Liberya hakkında turizm verisi yok.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 8.12 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.28 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 25 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 24 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama25 °C 🔥
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması24 °C ☀️
Sonbahar ortalaması25 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

Malasef elimizde finansal veri yok.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.