vizesizgezi.com

Lüksemburg seyahat rehberi

LüksemburgLüksemburg

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Lüksemburg (İng: Luxembourg), Avrupa kıtasının Batı Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 2,6 bin km²dir ve %34,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 669 bindir. %92,1 şehirlerde, %7,9 ise kırsalda yaşamaktadır.
Lüksemburg ya da resmî adıyla Lüksemburg Büyük Dükalığı (Lüksemburgca: Groussherzogtum Lëtzebuerg; Fransızca: Grand-Duché de Luxembourg; Almanca: Großherzogtum Luxemburg), Batı Avrupa'da, denize kıyısı olmayan küçük bir devlettir. Toprakları Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrelenmiştir. Başkenti ve en büyük şehri, ülkeyle aynı adı taşıyan Lüksemburg'dur. Yüzölçümü yaklaşık olarak 2.586 kilometrekaredir. 2019 verilerine göre 626.108 nüfusuyla Avrupa'nın en az nüfuslu ülkelerinden biridir.

Ülkede parlamenter temsilî demokrasi ile birlikte anayasal krallık sistemi vardır. Grandük unvanını taşıyan bir monark tarafından yönetilir. Eski dönemlerden günümüze ayakta olan en büyük dükalıktır. Ülke son derece gelişmiş bir ekonomiye sahiptir ve kişi başına düşen millî gelir ortalamasında IMF ve Dünya Bankası verilerine göre birinci sırada yer alır. Tarihî ve stratejik önemi kurulduğu Roma dönemine dek uzanır.

Lüksemburg; Avrupa Birliği'nin, NATO'nun, OECD'nin, Birleşmiş Milletler'in, Benelüks Topluluğu'nun ve Batı Avrupa Birliği'nin kurucu üyelerindendir. Ülkenin başkenti ve aynı zamanda en büyük yerleşim birimi olan Lüksemburg, Avrupa Birliği ile ilgili pek çok sayıda kurum, kuruluş ve dairenin genel merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Lüksemburg, Roma ve Cermen kültürlerinin kesiştiği bir noktada yer alır ve bu iki uygarlığın da ülkenin kültürel yapılanmasında büyük payı vardır. Lüksemburgca, Almanca ve Fransızca olmak üzere üç resmî dilin bulunduğu ülke laik bir devlet yapılanmasına sahip olsa da Lüksemburg halkının büyük çoğunluğu Roma Katolik Kilisesi'ne bağlıdır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Lüksemburg seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Lüksemburg için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Almanca, Fransızca, Lüksemburgca konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %69.79525685] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 675 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 1 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 6,3 milyar dolar ile %4,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 107.3 Mbps ile 🚀çok hızlı. Sabit internet, 152.06 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (3.26 / 10)

Sabit Internet (5.24 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 9 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🌤️ 16 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 17 °C ve ılık.
Yıllık ortalama9 °C ❄️
3 aylık ortalama16 °C 🌤️
Bahar ortalaması9 °C ❄️
Yaz ortalaması17 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması10 °C ❄️
Kış ortalaması2 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 59 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-3,6 düşüşle, 88 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %3,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.