vizesizgezi.com

Lüksemburg seyahat rehberi

LüksemburgLüksemburg

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Lüksemburg (İng: Luxembourg), Avrupa kıtasının Batı Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 2,6 bin km²dir ve %34,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 640 bindir. %91,7 şehirlerde, %8,3 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Lüksemburg seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 307.4 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Lüksemburg için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Almanca, Fransızca, Lüksemburgca konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 20,378 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %69.79525685] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 675 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 1 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 6,3 milyar dolar ile %4,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 82.24 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 94.64 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (4.85 / 10)

Sabit Internet (4.19 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 9 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ❄️ 5 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ 2 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama9 °C ❄️
3 aylık ortalama5 °C ❄️
Bahar ortalaması9 °C ❄️
Yaz ortalaması17 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması10 °C ❄️
Kış ortalaması2 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 56 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %8,9 artışla, 88 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %2,5 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.