vizesizgezi.com

Moğolistan seyahat rehberi

MoğolistanMoğolistan

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Moğolistan (İng: Mongolia), Asya kıtasının Doğu Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1,6 milyon km²dir ve %9,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 3,3 milyondur. %68,8 şehirlerde, %31,2 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Moğolistan seyahatlerinde (maksimum 30 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 434.8 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Moğolistan için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Moğolca konuşulur.

💵 Para birimleri

Moğolistan Tugriki [1 MNT = 0,005 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %3.208103776] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,6 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 637 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 605 milyon dolar ile %7,2 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 18.41 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 52.48 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (1.09 / 10)

Sabit Internet (2.33 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ -1 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise 🧊 -8 °C ve dondurucu. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🧊 -19 °C ve dondurucu.
Yıllık ortalama-1 °C ❄️
3 aylık ortalama-8 °C 🧊
Bahar ortalaması1 °C ❄️
Yaz ortalaması16 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması-0 °C ❄️
Kış ortalaması-19 °C 🧊
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 12 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-5,7 düşüşle, 3,7 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %7,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.