vizesizgezi.com

Moğolistan seyahat rehberi

MoğolistanMoğolistan

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Moğolistan (İng: Mongolia), Asya kıtasının Doğu Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1,6 milyon km²dir ve %9,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 3,4 milyondur. %68,9 şehirlerde, %31,1 ise kırsalda yaşamaktadır.
Moğolistan (Moğolca: Монгол Улс, Mongol Uls; Moğol alfabesi: ᠮᠤᠩᠭᠤᠯᠤᠯᠤᠰ, Mongγol ulus), Doğu ve Orta Asya'da bulunan denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülke toprakları tarihî Dış Moğolistan bölgesine denk düşer. Kuzeyde Rusya; güney, doğu ve batısında Çin'e bağlı İç Moğolistan ile Sincan Uygur Özerk Bölgesi vardır. Moğolistan'ın Kazakistan'a sınırı olmamasına rağmen ülkenin en batısı Kazakistan'ın doğu ucuna 37 kilometre uzaklıktadır. Ayrıca Kazakistan'dan sonra denize kıyısı olmayan en büyük ikinci ülkedir. Yüzölçümü 1.564.116 kilometre kare, nüfusu 3,3 milyon civarı olan Moğolistan, en geniş on dokuzuncu ülke ve en seyrek nüfuslu ülkedir. Ülke çok az ekilebilir toprağa sahiptir. Topraklarının çoğu bozkırdır. Kuzey ve batıda dağlar ve güneyde Gobi Çölü bulunur. Ulan Batur, ülkenin başkentidir ve yaklaşık olarak ülke nüfusun %38'ine ev sahipliği yapar. Ayrıca dünyanın en soğuk başkentlerinden biridir. Moğolistan yarı başkanlık sistemi ile yönetilen cumhuriyettir.

Yaklaşık olarak 3.1 milyonluk nüfusun %30'u göçebe veya yarı göçebedir. At kültürü günümüzde bile ülke yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Nüfusunun çoğunluğu Moğol olup halkın dini Tibet Budizmi'dir. Moğollar dışında Müslüman Kazaklar ve Tuvalar ülkede yaşamaktadır. Bu halklar genellikle batı kesimlerdedir.

Bugünkü Moğolistan toprakları geçmişte Hiung-nular, Siyenpiler (Sien-pi), Cücenler ve daha sonra Göktürkler gibi imparatorluklar tarafından yönetilmiştir. Moğol İmparatorluğu ise 1206 yılında Cengiz Han tarafından kurulmuştur. 16. ve 17. yüzyıllarda Moğollar Tibet Budizmi'nden etkilenmişlerdir. 17. yüzyılın sonlarında, Moğolistan'nın büyük bir kısmı Çing Hanedanı'nın yönetimi altına girmiştir. 1911 yılında Çing Hanedanı'nın yıkılışı sırasında, Moğolistan bağımsızlığını ilan etmiş, ama 1921 yılına kadar de facto bağımsızlığını kabul ettirmekle ve 1945 yılına kadar uluslararası tanınmayı kazanmakla uğraşmak zorunda kalmıştır. Sonuç olarak güçlü Rus ve Sovyet kuvvetlerine maruz kalmıştır. 1924 yılında Moğol Halk Cumhuriyeti ilan edilmiş ve Moğol politikası aynı dönemdeki Sovyet politikasını takip etmiştir. 1989 yılının sonlarında Doğu Avrupa'daki komünist rejimlerinin çökmesinin ardından 1990 yılının başlarında Moğolistan'da Demokratik Devrim gerçekleşmiştir. Böylece Moğolistan'da çok partili sistem başlamış, 1992'de yeni bir anayasa kabul edilmiş ve serbest piyasa ekonomisine geçilmiştir.

Moğolistan Birleşmiş Milletler, Asya İşbirliği Diyaloğu, G77, Asya Altyapı Yatrırım Bankası ve Bağlantısızlar Hareketi üyesidir. ve NATO'nun küresel partnerlerinden biridir. Dünya Ticaret Örgütü'ne 1997'de üye olmuştur ve şuan da bölgesel ekonomik ve ticaret örgütlerine katılmak için uğraş vermektedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Moğolistan seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Moğolistan için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Moğolca konuşulur.

💵 Para birimleri

Moğolistan Tugriki [1 MNT = 0,009 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %3.208103776] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,6 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 637 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 605 milyon dolar ile %7,2 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 13.8 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 73.33 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (0.42 / 10)

Sabit Internet (2.53 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ -1 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🌤️ 16 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 16 °C ve ılık.
Yıllık ortalama-1 °C ❄️
3 aylık ortalama16 °C 🌤️
Bahar ortalaması1 °C ❄️
Yaz ortalaması16 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması-0 °C ❄️
Kış ortalaması-19 °C 🧊
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 14 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %6,5 artışla, 4,3 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %15,1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.