vizesizgezi.com

Nijerya seyahat rehberi

NijeryaNijerya

🖥️ E-vize

Hakkında

Nijerya (İng: Nigeria), Afrika kıtasının Sahra Altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 911 bin km²dir ve %23,6 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2023 yılı itibari ile 224 milyondur. %54,3 şehirlerde, %45,7 ise kırsalda yaşamaktadır.
Nijerya ya da resmî adı ile Nijerya Federal Cumhuriyeti, Afrika kıtasının batısında yer alan ülkedir. Ülkenin sınır komşularını (kuzeyden saat yönünde ilerlendiğinde) Nijer, Çad, Kamerun ve Benin oluştururken, ülkenin güneyinde Gine Körfezi içerisinde yer alan Benin Körfezi yer almaktadır. Ülkenin başkenti Abuja'dır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Nijerya seyahat öncesinde elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Nijerya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

Nijerya Nairası [1 NGN = 0,02 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %2.589303814] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 34 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2016 yılında 5,3 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 1,5 milyar dolar ile %2,1 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 21.16 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 24.3 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.64 / 10)

Sabit Internet (0.84 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🔥 26 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 26 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama26 °C 🔥
Bahar ortalaması29 °C 🔥
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması26 °C 🔥
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2023 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 432 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %0,7 artışla, 1,9 bin dolardır. 2023 yılında tüketici enflasyonu %24,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.