Nikaragua seyahat rehberi

harita yükleniyor..

NikaraguaNikaragua

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Nikaragua hakkında merak edilenler

Nikaragua (İngilizce ismi: Nicaragua), Kuzey Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 120 bin km²dir ve %28,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 7 milyondur.

📄 Nikaragua seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Nikaragua seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Nikaragua seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Nikaragua'ya varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Nikaragua gezisinden ne beklenmeli?

Nikaragua gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Nikaragua'nın başkenti Managua olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Nikaragua'da İspanyolca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Nikaragua'da Nikaragua Kordobası kullanılır.
1 Nikaragua Kordobası 0,50 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Nikaragua'nın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 13,4 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %10,5 artışla 2010 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %4,9 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Nikaragua'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 1 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Nikaragua'da mobil internet & wifi ortalama 16.39 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet Nikaragua genelinde 34.32 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 1.29 / 10)

Sabit Internet (1.61 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Nikaragua'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 25 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise 🔥 25 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 25 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama25 °C 🔥
3 aylık ortalama25 °C 🔥
Bahar ortalaması26 °C 🔥
Yaz ortalaması25 °C 🔥
Sonbahar ortalaması25 °C ☀️
Kış ortalaması24 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Nikaragua'ya yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Nikaragua'ya 1,5 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2018 yılında ülke ekonomisine 544 milyon dolar ile %9,8 katkı sağlamıştır.

🏢 Nikaragua'da Türk konsolosluğu var mı?

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin Nikaragua'da herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.

🦠 Nikaragua COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Nikaragua için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 9 ay önce.

Nikaragua'ya uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika ibraz eden yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Nihai doz, kalkıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. İzin verilen aşılar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylananları içerir. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.visitnicaragua.us/what-should-you-know-to-travel-to-nicaragua/ adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcuların, kalkışta önceki 72 saat içinde yapılan negatif RT-PCR testinin kanıtını sunmaları gerekmektedir.

Ek belgeler gerekiyor

Yabancı gezginler çevrimiçi bir 'göçmenlik formu' doldurmalıdır. Bu formu varıştan itibaren 7 gün içinde doldurmanız tavsiye edilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Nikaragua Turizm Kurulu

Hükûmetin aldığı önlemler

Nikaragua Hükümeti, COVID-19'a yanıt olarak ülke çapında herhangi bir sağlık yönergesi belirlememiştir, ancak bazı işletmelerin kendi güvenlik prosedürleri olabilir. Seyahat ederken dikkatli olmanızı ve yerel makamlar tarafından verilen talimatları izlemenizi öneririz.

Maske kullanımı

Yüz maskeleri gerekli değildir, ancak halka açık alanlarda maske veya örtü kullanılması tavsiye edilir.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Nikaragua hakkında

Nikaragua veya resmî adıyla Nikaragua Cumhuriyeti (İspanyolca: República de Nicaragua), 129.495 km²'lik yüz ölçümüyle Orta Amerika kıstağının en büyük ülkesidir. Ülke, kuzeyde Honduras, güneyde Kosta Rika ile komşudur. Ülkenin batısı Büyük Okyanus, doğusu ise Karayip Denizi ile çevrilidir. 11 ile 14 derece kuzey enlemleri arasında bulunan Nikaragua'nın başkenti Managua'dır. Nüfusun yaklaşık beşte biri bu kentte yaşamaktadır.

📹 Nikaragua seyahat videoları

  • Korona Döneminde Nikaragua'da Mahsur Kalan Türkün Hikayesi 🇳🇮

    Korona Döneminde Nikaragua'da Mahsur Kalan Türkün Hikayesi 🇳🇮

    Gezen Can Eylül 2021

  • Nikaragua - Keyifli bir motosiklet serüveni

    Nikaragua - Keyifli bir motosiklet serüveni

    AyferOnur Seyahatnamesi Ekim 2020

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.