vizesizgezi.com

Norveç seyahat rehberi

NorveçNorveç

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Norveç (İng: Norway), Avrupa kıtasının Kuzey Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 364 bin km²dir ve %33,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 5,5 milyondur. %83,7 şehirlerde, %16,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
Norveç ya da resmî adıyla Norveç Krallığı (Norveççe-Bokmål: Kongeriket Norge; Norveççe-Nynorsk: Kongeriket Noreg), Kuzey Avrupa'da bulunan İskandinav Yarımadası'nın batısında bir ülke. Finlandiya, İsveç ve Rusya ile komşu olan ülkenin batıda Atlas Okyanusu'nun bir kolu olan Norveç Denizi'ne kıyısı vardır. Kıyıları binlerce fiyordla çizilidir.

Anayasal monarşi ile yönetilen ülkenin başkenti Oslo'dur. 385,207 km² alana yayılan Norveç'in, Finlandiya ile 729, İsveç ile 1.619, Rusya ile 167 kilometre sınırı vardır ve 21.925 kilometrelik çok uzun bir sahil şeridi vardır.

Norveç Avrupa ortalamasının üstünde yaşam standardına ve ekonomik gelişmişliğe sahip olduğundan Avrupa Birliği'ne girmek istememektedir. Zira, ülke kıyılarındaki petrol rezervlerinin zenginliği ve dünya ve Avrupa balıkçılık sektörünü elinde bulundurması ile tanınmaktadır. Avrupa Birliği'ne olumsuz yaklaşmalarının bir nedeni de balıkçılık sektörünü olumsuz etkileyeceği yönündeki çekinceleridir. Öte yandan; Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn ile birlikte EFTA (Avrupa Serbest Dolaşım Örgütü) üyesidir ve bu örgütü terk edip AB'ye geçmeyi istememektedir.

Avrupa Birliği'nin ısrarları işe yaramamaktadır. Zira ülkede iki kere referandum yapılmış ikisinde de Avrupa Birliği'ne ret çıkmıştır. Bugünlerde yapılan anketlerde AB'yi isteyenlerin oranı %50 civarındadır.Norveç ayrıca bir NATO ülkesidir. Kuzey kutbunda Rusya ile ABD arasında dengeleyici role sahiptir.Norveç'in en önemli sorunu azalan ve yaşlanan nüfus sorunudur. Ülkede yaşayan insanların sayısı beş milyon civarındadır ve iş gücü eksikliği çekmektedir.

Öte yandan Avrupa'nın en pahalı ülkesidir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Norveç seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Norveç için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Norveççe Bokmål, Norveççe Nynorsk, Norveççe konuşulur.

💵 Para birimleri

Norveç Kronu [1 NOK = 2,955 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %70.50043344] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 1,7 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 5,9 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 6,9 milyar dolar ile %4,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 121.2 Mbps ile 🚀çok hızlı. Sabit internet, 132.44 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (3.87 / 10)

Sabit Internet (4.66 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 1 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise ❄️ 4 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ❄️ -1 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama1 °C ❄️
3 aylık ortalama4 °C ❄️
Bahar ortalaması-1 °C ❄️
Yaz ortalaması11 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması2 °C ❄️
Kış ortalaması-7 °C 🧊
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 516 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %15,7 artışla, 95 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %5,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.