vizesizgezi.com

Özbekistan seyahat rehberi

ÖzbekistanÖzbekistan

✔️ Vizesiz

Hakkında

Özbekistan (İng: Uzbekistan), Asya kıtasının Orta Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 441 bin km²dir ve %8,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 35 milyondur. %50,4 şehirlerde, %49,6 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Özbekistan seyahatlerinde (maksimum 30 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Özbekistan için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Rusça, Özbekçe konuşulur.

💵 Para birimleri

Özbekistan Somu [1 UZS = 0,002 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %0.590730319] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 17 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 6,7 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 1,7 milyar dolar ile %9,9 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 15.32 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 45.2 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.85 / 10)

Sabit Internet (1.91 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 12 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Mart, Nisan ve Mayıs) ortalaması ise 🌤️ 13 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🌤️ 13 °C ve ılık.
Yıllık ortalama12 °C 🌤️
3 aylık ortalama13 °C 🌤️
Bahar ortalaması13 °C 🌤️
Yaz ortalaması26 °C 🔥
Sonbahar ortalaması12 °C 🌤️
Kış ortalaması-2 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

Malasef elimizde finansal veri yok.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.