vizesizgezi.com

Peru seyahat rehberi

PeruPeru

✔️ Vizesiz

Hakkında

Peru Güney Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 1,3 milyon km²dir ve %56,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 34 milyondur. %78,7 şehirlerde, %21,3 ise kırsalda yaşamaktadır.
Peru, (İspanyolca: Perú , Keçuvaca: Piruw, Aymara: Piruw) ya da resmî adıyla Peru Cumhuriyeti (İspanyolca República del Perú , Quechua: Piruw Mama Llaqta, Aymara: Piruw Suyu) Güney Amerika'nın batısında bir ülkedir. Kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus'la sınırlıdır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Peru seyahatlerinde (maksimum 180 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Peru için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İspanyolca konuşulur.

💵 Para birimleri

Peru Solü [1 PEN = 8,222 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %11.57357022] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 41 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 5,3 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 4,8 milyar dolar ile %8,7 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 18.56 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 137.58 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (0.59 / 10)

Sabit Internet (4.84 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 20 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise ☀️ 20 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ☀️ 20 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama20 °C ☀️
3 aylık ortalama20 °C ☀️
Bahar ortalaması20 °C ☀️
Yaz ortalaması19 °C ☀️
Sonbahar ortalaması20 °C ☀️
Kış ortalaması21 °C ☀️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 229 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3 artışla, 6,7 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %8,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.