vizesizgezi.com

Polonya seyahat rehberi

PolonyaPolonya

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Polonya (İng: Poland), Avrupa kıtasının Doğu Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 306 bin km²dir ve %31 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 37 milyondur. %60,1 şehirlerde, %39,9 ise kırsalda yaşamaktadır.
Polonya (Lehçe: Polska , okunuşu: [pɔls.ka]), resmî adıyla Polonya Cumhuriyeti (Lehçe: Rzeczpospolita Polska , okunuşu: [ʐɛt͡ʂ.pɔsˈ.pɔ.lʲita pɔls.ka]), Orta Avrupa'da bulunan bir ülke. Komşuları, batıda Almanya, güneybatıda Çek Cumhuriyeti, güneyde Slovakya, kuzeydoğuda Rusya ve Litvanya, doğuda Belarus, güneydoğuda Ukrayna ve kuzeyde Baltık Denizi'dir. Ülke 312.696 km²'lik yüzölçümüyle Avrupa'nın dokuzuncu, dünyanın altmış dokuzuncu büyük ülkesidir. Yaklaşık 38,4 milyonluk nüfusuyla dünya sıralamasında en kalabalık 36. ülkedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Polonya seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Polonya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Lehçe konuşulur.

💵 Para birimleri

Polonya Zlotisi [1 PLN = 7,843 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %16.52086526] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 26 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 88,5 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 15,7 milyar dolar ile %4,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 55.56 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 156.32 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (1.69 / 10)

Sabit Internet (5.39 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 8 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🌤️ 17 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 17 °C ve ılık.
Yıllık ortalama8 °C ❄️
3 aylık ortalama17 °C 🌤️
Bahar ortalaması8 °C ❄️
Yaz ortalaması17 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması8 °C ❄️
Kış ortalaması-2 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 696 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %8,7 artışla, 19 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %14,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.