vizesizgezi.com

Slovakya seyahat rehberi

SlovakyaSlovakya

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Slovakya (İng: Slovakia), Avrupa kıtasının Doğu Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 48 bin km²dir ve %40,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 5,4 milyondur. %53,8 şehirlerde, %46,2 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Slovakya seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 21.7 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Slovakya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Slovakça konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 19,374 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %22.1370846] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,4 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2018 yılında 2,3 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 3,4 milyar dolar ile %3,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 43.95 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 58.32 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (3.17 / 10)

Sabit Internet (2.66 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 8 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Kasım, Aralık ve Ocak) ortalaması ise ❄️ -1 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz sonbahar mevsimi ise ❄️ 8 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama8 °C ❄️
3 aylık ortalama-1 °C ❄️
Bahar ortalaması8 °C ❄️
Yaz ortalaması17 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması8 °C ❄️
Kış ortalaması-2 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 110 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-4,2 düşüşle, 20 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %3,1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.