vizesizgezi.com

Slovenya seyahat rehberi

SlovenyaSlovenya

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Slovenya (İng: Slovenia), Avrupa kıtasının Güney Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 20 bin km²dir ve %61,4 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 2,1 milyondur. %55,8 şehirlerde, %44,2 ise kırsalda yaşamaktadır.
Slovenya (Slovence: Slovenija) ya da resmî adıyla Slovenya Cumhuriyeti (Republika Slovenija ), Orta Avrupa'nın güneyinde yer alan bir ülkedir. Batısında İtalya, güneybatısında Adriyatik Denizi, güney ve doğusunda Hırvatistan, kuzeydoğusunda Macaristan ve kuzeyinde Avusturya bulunur. Bir zamanlar Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti'nin bir parçası olan Slovenya, 25 Haziran 1991'de bağımsızlığını ilan edip bağımsız bir devlet oldu. 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'ne katıldı. Parçalanan Yugoslavya'dan Avrupa Birliği'ne girmiş ilk ülkedir. İkincisi Hırvatistan'dır. Slovenya Slavca'da "Slavlar Ülkesi" anlamına gelmektedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Slovenya seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Slovenya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Slovence konuşulur.

💵 Para birimleri

Euro [1 EUR = 33,771 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %42.16510952] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,7 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 4,7 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 3,2 milyar dolar ile %7,1 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 71.21 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 93.47 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (2.16 / 10)

Sabit Internet (3.22 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 9 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🌤️ 18 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 18 °C ve ılık.
Yıllık ortalama9 °C ❄️
3 aylık ortalama18 °C 🌤️
Bahar ortalaması9 °C ❄️
Yaz ortalaması18 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması10 °C ❄️
Kış ortalaması0 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 62 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-1 düşüşle, 30 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %8,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.