vizesizgezi.com

Sri Lanka seyahat rehberi

Sri LankaSri Lanka

🖥️ E-vize

Hakkında

Sri Lanka Asya kıtasının Güney asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 62 bin km²dir ve %34,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 22 milyondur. %19 şehirlerde, %81 ise kırsalda yaşamaktadır.
Sri Lanka veya resmî adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti (Seylanca: ශ්‍රී ලංකා, Tamilce: இலங்கை) Güney Asya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesidir. 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu'nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Sri Lanka seyahat öncesinde (maksimum 30 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Sri Lanka için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Seylanca, Tamilce konuşulur.

💵 Para birimleri

Sri Lanka Rupisi [1 LKR = 0,1 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %5.336649716] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,7 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 2 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 4,7 milyar dolar ile %24 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 19.1 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 21.6 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.61 / 10)

Sabit Internet (0.76 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı 🔥 27 °C ve çok sıcak. Mevcut üç ayın (Nisan, Mayıs ve Haziran) ortalaması ise 🔥 28 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🔥 28 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama27 °C 🔥
3 aylık ortalama28 °C 🔥
Bahar ortalaması28 °C 🔥
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması27 °C 🔥
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 80 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-8,2 düşüşle, 3,6 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %49,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.