vizesizgezi.com

Tacikistan seyahat rehberi

TacikistanTacikistan

✔️ Vizesiz❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Hakkında

Tacikistan (İng: Tajikistan), Asya kıtasının Orta Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 139 bin km²dir ve %3,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 9,8 milyondur. %27,7 şehirlerde, %72,3 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Tacikistan seyahatlerinde (maksimum 30 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşün için karantina bilgisi yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Tacikistan için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Rusça, Tacikçe konuşulur.

💵 Para birimleri

Tacikistan Somonisi [1 TJS = 1,832 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %5.676101148] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 858 bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2018 yılında 1 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 179,1 milyon dolar ile %14,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 8.55 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 26.64 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (0.5 / 10)

Sabit Internet (1.18 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 4 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise 🧊 -7 °C ve dondurucu. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🧊 -8 °C ve dondurucu.
Yıllık ortalama4 °C ❄️
3 aylık ortalama-7 °C 🧊
Bahar ortalaması3 °C ❄️
Yaz ortalaması15 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması5 °C ❄️
Kış ortalaması-8 °C 🧊
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 11 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %5,9 artışla, 1,2 bin dolardır. 2016 yılında tüketici enflasyonu %6 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.