vizesizgezi.com

Tunus seyahat rehberi

TunusTunus

✔️ Vizesiz

Hakkında

Tunus (İng: Tunisia), Afrika kıtasının Kuzey Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 155 bin km²dir ve %4,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 12 milyondur. %70,2 şehirlerde, %29,8 ise kırsalda yaşamaktadır.
Tunus Cumhuriyeti (Arapça: الجمهورية التونسية, el-Cumhûriyyetü’t-Tûnisiyye) kısaca Tunus (Arapça: تونس), Kuzey Afrika'da, Akdeniz'e kıyısı olan bir ülkedir. Kurucusu Habib Burgiba'dır. Batısında Cezayir, doğusunda Libya ve Akdeniz, Kuzeyinde de Akdeniz yer alır. Ülkenin güney kısmını Büyük Sahra Çölü kaplar.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Tunus seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Tunus için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Arapça konuşulur.

💵 Para birimleri

Tunus Dinarı [1 TND = 9,985 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %7.129961252] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 3,7 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 9,4 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 2,7 milyar dolar ile %14 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 26.56 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 9.73 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (0.84 / 10)

Sabit Internet (0.34 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 19 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🔥 25 °C ve çok sıcak. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise 🌤️ 18 °C ve ılık.
Yıllık ortalama19 °C ☀️
3 aylık ortalama25 °C 🔥
Bahar ortalaması18 °C 🌤️
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması21 °C ☀️
Kış ortalaması11 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 47 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %1,8 artışla, 3,8 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %8,3 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.