Kiev seyahat rehberi

harita yükleniyor..

UkraynaKiev, Ukrayna

Kiev hakkında merak edilenler

Kiev (İngilizce ismi: Kyiv, orjinal ismi: Kyiv), Avrupa kıtasında yer alır. Ukrayna'nın başkentidir ve 2,7 milyon nüfusla en kalabalık şehridir.

📄 Ukrayna seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Ukrayna seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Ukrayna seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Ukrayna'ya varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Ukrayna'da 100 bin kişide 6.5 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 6.5 vakaya göre %53 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

💬 Hangi diller konuşulur?

Ukrayna'da Ukraynaca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Ukrayna'da Ukrayna Grivnası kullanılır.
1 Ukrayna Grivnası 0,49 TL'dir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Ukrayna'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 41 bin bankamatik bulunmaktadır.

📄 Ukrayna hakkında daha fazla bilgi

Ukrayna hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

🦠 Ukrayna COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Ukrayna için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 3 ay önce.

Ukrayna'ya uluslararası seyahate izin verilmez. Tüm uçuşlar bir sonraki duyuruya kadar durdurulmuştur.

Daha fazla bilgi için 🔗Bugün Ukrayna'yı Ziyaret Edin

Hükûmetin aldığı önlemler

Ukrayna, kısıtlamaları kategorize etmek için renk kodlu 'bölgelere' bölünmüştür. Şu anda, Ukrayna'nın neredeyse tamamı 'sarı bölge' olarak kabul ediliyor. Tüm bölgelerde, insanların her zaman bir kimlik taşıması gerekmektedir. Bazı kuruluşlara erişmek veya etkinliklere katılmak için aşı kanıtı, negatif test sonucu veya önceki iyileşme belgesi gerekebilir. Ukrayna'nın bazı bölgelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ukrayna'da bölge başına COVID-19 müdahalesine ilişkin bilgiler 🔗https://visitukraine.today/ adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Kapalı ortamlarda, toplu taşıma araçlarında ve toplu etkinliklere katılırken yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma, yerinde kapasite sınırları ile çalışmaktadır. Bölgeler arası seyahat için, bir aşı sertifikasının kanıtı, negatif bir PCR testi veya seyahatten sonraki 72 saat içinde yapılan negatif ekspres test gerekli olabilir.

Restoranlar

Restoranlar, sosyal mesafeye izin vermek için azaltılmış kapasiteyle açık. Oturma, masa başına maksimum 4 kişi ile sınırlıdır. Bu önlemler, restoranın yalnızca aşılanmış, iyileşmiş veya yakın zamanda test edilmiş müşterileri kabul etmesi durumunda geçerli değildir.

Barlar

Barlar, sosyal mesafeye izin vermek için azaltılmış kapasiteyle açıktır. Oturma, masa başına maksimum 4 kişi ile sınırlıdır. Bu önlemler, bar yalnızca aşılanmış, iyileşmiş veya yakın zamanda test edilmiş müşterileri kabul ediyorsa geçerli değildir.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri, aşılanmış, iyileşmiş veya yakın zamanda test edilmiş müşteriler için azaltılmış kapasiteyle açıktır.

Mağazalar

Mağazalar, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Ukrayna hakkında

Ukrayna (Ukraynaca: Україна), Doğu Avrupa'da bir ülke. 603.549 km² (576.604) yüzölçümüyle tamamı Avrupa'da olan en büyük ülkedir. Doğuda ve kuzeydoğuda Rusya, kuzeybatıda Belarus, batıda Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatıda Romanya ve Moldova'nın komşusudur. Ayrıca güneyde Karadeniz ve Azak Denizi'ne kıyısı bulunmaktadır.Modern Ukrayna toprakları MÖ 32.000 yılından beri yerleşim yeri olmuştur. Orta Çağ döneminde Ukraynalı kimliğinin temelini oluşturan güçlü Kiev Knezliği'nin kurulmasıyla birlikte Doğu Slav kültürünün önemli bir merkezi haline geldi. 13. yüzyılda Kiev Knezliği'nin çeşitli prensliklere bölünmesi ve Moğol istilasının sebep olduğu yıkımın sonucu olarak bölgesel birlik çöktü ve bölge Polonya-Litvanya Birliği, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı imparatorlukları, Rusya Çarlığı gibi çeşitli güçler arasında mücadelelere sahne olmuş, yönetilmiş ve bölünmüştür. 17. ve 18. yüzyıllarda Kazak Hetmanlığı kuruldu ve zenginleşti ancak hetmanlık toprakları sonunda Polonya ve Rus İmparatorluğu arasında bölündü. Rus Devrimi'nin ardından, Ukrayna'nın kendi kaderini tayin hakkı mücadelesi doğrultusunda Ukrayna ulusal hareketi ortaya çıktı ve 23 Haziran 1917'de uluslararası alanda tanınan Ukrayna Halk Cumhuriyeti kuruldu. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Ukrayna'nın batı kısmı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ile birleşti ve tüm ülke Sovyetler Birliği'nin bir parçası oldu. Ukrayna, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 1991 yılında bağımsızlığını kazandı.

Bağımsızlığa müteakip Ukrayna tarafsızlığını ilan etmiştir; 1994 yılında NATO ile bir ortaklık kurarken Rusya ve diğer BDT ülkeleriyle sınırlı bir askeri ortaklık kurdu. 2013 yılında, Başkan Viktor Yanukoviç hükümetinin Ukrayna-Avrupa Birliği Ortaklık Anlaşması'nı askıya almaya ve Rusya ile daha yakın ekonomik bağlar kurmaya karar vermesinin ardından, birkaç ay süren ve Yevromaydan olarak bilinen bir gösteri ve protesto dalgası başladı ve daha sonra bu gösteriler ve protestolar artarak devam ederek Yanukoviç'in devrilmesine ve yeni bir hükümetin kurulmasına yol açan 2014 Ukrayna devrimi ile son buldu. Bu olaylar, Mart 2014'te Rusya'nın Kırım'ı ilhakının ve Nisan 2014'te Donbass Savaşı'nın arka planını oluşturdu. 1 Ocak 2016'da Ukrayna, Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Bölgesi içinde yer almak için Avrupa Birliği'ne başvuruda bulundu.Ukrayna, İnsani Gelişme Endeksi'nde 74. sırada yer alan gelişmekte olan bir ülkedir. Moldova ile birlikte Avrupa'nın en fakir ülkesidir ve çok yüksek yoksulluk oranı ve ciddi yolsuzluktan muzdariptir. Ancak, geniş verimli tarım arazileri nedeniyle Ukrayna, dünyanın en büyük tahıl ihracatçıları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Rusya ve Fransa'dan sonra Avrupa'nın en büyük üçüncü ordusuna sahiptir. Ukrayna, yarı başkanlık sistemi ile kuvvetler ayrılığı ilkesine sahip üniter bir cumhuriyettir. Ülke, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, AGİT, GUAM örgütü ve Lublin Üçgeni üyesidir ve hiçbir zaman üye olmamasına rağmen BDT'nin kurucu devletleri arasında yer alır.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.