vizesizgezi.com

Ukrayna seyahat rehberi

UkraynaUkrayna

✔️ Vizesiz❓ Varış için karantina bilgisi yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Ukrayna (İng: Ukraine), Avrupa kıtasının Doğu Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 579 bin km²dir ve %16,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 44 milyondur. %69,8 şehirlerde, %30,2 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Ukrayna seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 10.2 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Ukrayna için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Ukraynaca konuşulur.

💵 Para birimleri

Ukrayna Grivnası [1 UAH = 0,505 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %26.67762935] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 41 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 13,7 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 2,6 milyar dolar ile %4,1 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 11.97 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet, 60.03 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (0.71 / 10)

Sabit Internet (2.66 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 8 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ❄️ 2 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ -4 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama8 °C ❄️
3 aylık ortalama2 °C ❄️
Bahar ortalaması8 °C ❄️
Yaz ortalaması20 °C ☀️
Sonbahar ortalaması9 °C ❄️
Kış ortalaması-4 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 171 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-1,3 düşüşle, 4,1 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %9,4 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.