Azerbaycan seyahat rehberi

harita yükleniyor..

AzerbaycanAzerbaycan

✔️ Vizesiz❌ Varışta karantina gerekebilir✔️ Dönüşte karantina yok

Azerbaycan hakkında merak edilenler

Azerbaycan (İngilizce ismi: Azerbaijan), Asya kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 83 bin km²dir ve %13,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 10 milyondur.

📄 Azerbaycan seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Azerbaycan seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Azerbaycan seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Azerbaycan'a varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Azerbaycan'da 100 bin kişide 2.4 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 1.9 vakaya göre %26 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Azerbaycan gezisinden ne beklenmeli?

Azerbaycan gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Azerbaycan'ın başkenti Bakü. olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Azerbaycan'da Azerice konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Azerbaycan'da Azerbaycan Manatı kullanılır.
1 Azerbaycan Manatı 9,84 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Azerbaycan'ın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 49,5 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %2,5 artışla 4880 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %6,7 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Azerbaycan'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 3 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Azerbaycan'da mobil internet & wifi ortalama 32.17 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet Azerbaycan genelinde 21.01 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 2.49 / 10)

Sabit Internet (1 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Azerbaycan'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 11 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise ☀️ 22 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 23 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama11 °C 🌤️
3 aylık ortalama22 °C ☀️
Bahar ortalaması10 °C ❄️
Yaz ortalaması23 °C ☀️
Sonbahar ortalaması12 °C 🌤️
Kış ortalaması-1 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Azerbaycan'a yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Azerbaycan'a 3,2 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 2 milyar dolar ile %8,5 katkı sağlamıştır.

🏢 Azerbaycan'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Azerbaycan'da toplam 3 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Azerbaycan COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Azerbaycan için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 5 ay önce.

Aşılı yolcular için Azerbaycan'a uluslararası seyahate izin verilir. Aşı olmayan vatandaşlar ve sakinler için muafiyetler vardır. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

İstisnai seyahat

Azerbaycan vatandaşları ve sakinleri ile yakın akrabaları Azerbaycan vatandaşı veya sakini olan yabancı vatandaşlar ve çalışma izni olanlar gibi özel muafiyete sahip olanlar için sınırın kapatılmasına ilişkin muafiyetler uygulanmaktadır. Tamamen aşılanmadıkça turizm amaçlı seyahate izin verilmez. Muafiyetlerin tam listesi 🔗https://www.azal.az/en/information/covid-azerbaijan adresinde bulunabilir.

Aşılama gerekiyor

Seyahat edenlerin, onaylanmış bir aşı kullanarak COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir uluslararası sertifika sunmaları gerekmektedir. Nihai doz, varıştan en az 14 gün önce uygulanmış olmalıdır. Alternatif olarak, yolcular varıştan en az 14 gün ve en fazla 6 ay (180 gün) önce COVID-19'dan iyileştiklerine dair belgeler sağlayabilir. Tüm ayrıntılar 🔗https://tourismboard.az/page/314-COVID-19 adresinde bulunabilir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Azerbaycan Turizm Kurulu

Hükûmetin aldığı önlemler

Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılsa da, çoğu kuruma girmek için aşı veya iyileşme kanıtı gösteren bir 'COVID-19 Pasaportu' gereklidir. Azerbaycan'daki COVID-19 müdahalesine ilişkin bilgiler 🔗https://tourismboard.az/page/314-COVID-19 adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Yüz maskeleri gerekli değildir.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma çalışıyor. Çoğu uzun mesafe tren seferleri askıya alınmış durumda.

Restoranlar

Restoranlar aşılanmış veya iyileşmiş müşteriler için açıktır.

Barlar

Barlar aşılanmış veya iyileşmiş müşteriler için açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri aşılı veya iyileşmiş müşterilere açıktır.

Mağazalar

Mağazalar, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır. Zorunlu olmayan işletmeler yalnızca aşılanmış veya iyileşmiş müşterilere açıktır.

🔻tümünü göster

📃 Azerbaycan hakkında

Azerbaycan, resmî adıyla Azerbaycan Cumhuriyeti (Azerice: Azərbaycan Respublikası [ˈɑzæɾbɑjdʒɑn ɾespublikasɯ]), Batı Asya ile Doğu Avrupa'nın kesişim noktası olan Kafkasya'da yer alan bir ülke. Güney Kafkasya'nın en büyük yüz ölçümüne sahip ülkesi olan Azerbaycan'ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran ile komşudur. Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de 17 km'lik sınırı bulunmaktadır.

Azerbaycan, zengin kültürel mirasa sahiptir. Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkeler arasında opera, tiyatro gibi sahne sanatlarını barındıran ilk ülke olma özelliğini taşır.Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti 1918 yılında kurulmuştur, ancak iki yıl sonra 1920, 26 Nisan'da Kızıl Ordu sınırı geçerek Azerbaycan'a girmiş, 28 Nisan 1920'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti kurulmuş ve ardından Sovyetler Birliği topraklarına katılmıştır. Ülkenin tekrar bağımsızlığını kazanması 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılması ile gerçekleşmiştir.

1991 yılının Eylül ayında, çatışmalı bölge Dağlık Karabağ’daki Ermeni çoğunluk, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nden ayrılmak istemiş ve SSCB'nin çözülme sürecinde başlayan Birinci Dağlık Karabağ Savaşı 1994 yılında sona ermiştir. Dağlık Karabağ ve onu çevreleyen 7 bölge o zamana kadar uluslararası alanda Azerbaycan’a bağlı kabul edilirken Savaş sonrasında bölge, AGİT öncülüğünde yapılan görüşmeler sonucunda fiilen bağımsız kabul edildi. Dağlık Karabağ Cumhuriyeti, fiilen savaşın sona ermesinden bu yana bağımsız olmasına rağmen, diplomatik anlamda hiçbir devlet tarafından tanınmamaktadır ve Azerbaycan'a bağlı bir de jure bölge olarak kabul edilmektedir. Nitekim 2020 yılında gerçekleşen çatışma sonrasında Dağlık Karabağ ve 7 bölge yeniden Azerbaycan yönetimi altına girdi.Azerbaycan, üniter bir anayasal cumhuriyettir. Türk Devletleri Teşkilatı ve TÜRKSOY'un etkin üyesidir. 158 ülkeyle diplomatik ilişkisi ve 38 uluslararası kuruluşa üyeliği vardır. GUAM, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün kurucu üyelerindendir. 1992'den bu yana Birleşmiş Milletler'e üyedir, 9 Mayıs 2006'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kurulan İnsan Hakları Konseyi'nin üyeliğine seçilmiştir. Ayrıca Bağlantısızlar Hareketi, AGİT ve Avrupa Konseyi'ne de üyedir, Barış İçin Ortaklık projesinde NATO ile iş birliği yapmaktadır.Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasası'nda resmî din yoktur ve ülkedeki tüm ana siyasi güçler laik milliyetçidir ancak halkın çoğunluğu ve kimi muhalefet güçleri Şii İslam inancına sahiptir. Diğer Doğu Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile karşılaştırıldığında Azerbaycan, sosyal ve ekonomik gelişme ile okuryazarlık oranında yüksek seviyelere ulaşmıştır. İşsizlik ve intihar oranları da düşüktür.Bununla beraber 1993’ten beri iktidarda olan, Yeni Azerbaycan Partisi, bireysel hakları sınırlama, siyasal baskı, basına yönelik sansür gibi otoriter ve insan haklarını zedeleyici politikalar yapmakla suçlanmıştır. Azerbaycan, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde iki yıllık daimi olmayan üyeliğe başlamıştır.

📹 Azerbaycan seyahat videoları

 • AZERBEYCAN'DA 30 MANAT İLE BİR GÜN GEÇİRMEK! (DAYAK YEDİK)

  AZERBEYCAN'DA 30 MANAT İLE BİR GÜN GEÇİRMEK! (DAYAK YEDİK)

  Kafalar Aralık 2016

 • AZERBAYCAN'DA 0 TL İLE 1 GÜN GEÇİRMEK! (BAKÜ)

  AZERBAYCAN'DA 0 TL İLE 1 GÜN GEÇİRMEK! (BAKÜ)

  Orkun Işıtmak Kasım 2021

 • Dünyayı Geziyorum - Azerbaycan - 18 Kasım 2018

  Dünyayı Geziyorum - Azerbaycan - 18 Kasım 2018

  Kanal 7 Kasım 2018

 • Azerbaycan’ı Daha Önce Hiç Böyle Görmediniz! (UCUZ KİRA, Gezilecek Yerler!)

  Azerbaycan’ı Daha Önce Hiç Böyle Görmediniz! (UCUZ KİRA, Gezilecek Yerler!)

  Ali Ertugrul TV Şubat 2020

 • AZERBAYCAN / BAKÜ - ATEŞ MUHAFIZLARI ve BİLİNMEYENLER!

  AZERBAYCAN / BAKÜ - ATEŞ MUHAFIZLARI ve BİLİNMEYENLER!

  Mert Öztürk Ekim 2020

 • UMDUĞUM GİBİ DEĞİL! Sizce Azerbaycan'da Ekonomi Nasıl? Pazar, Market ve Maaşlar /236

  UMDUĞUM GİBİ DEĞİL! Sizce Azerbaycan'da Ekonomi Nasıl? Pazar, Market ve Maaşlar /236

  Değişik Yollarda Ağustos 2021

 • PASAPORTSUZ AZERBAYCAN - Nahçıvan - Nahçıvan Vlog - Nahçıvan Gezi

  PASAPORTSUZ AZERBAYCAN - Nahçıvan - Nahçıvan Vlog - Nahçıvan Gezi

  Yolda İki Seyyah Haziran 2021

 • Avrupa'dan Bile Güzel / Külekler Şeheri Bakü'de Bir Gün Geçirmek /227

  Avrupa'dan Bile Güzel / Külekler Şeheri Bakü'de Bir Gün Geçirmek /227

  Değişik Yollarda Temmuz 2021

 • Azerbaycan Bakü Gezilecek Yerler: Gezimanya Bakü Gezisi

  Azerbaycan Bakü Gezilecek Yerler: Gezimanya Bakü Gezisi

  Gezimanya Ekim 2017

 • AZERBAYCAN'A GİDİYORUM! -Takipçilerimle Buluştum!

  AZERBAYCAN'A GİDİYORUM! -Takipçilerimle Buluştum!

  Halil Kaptan Aralık 2021

 • AZERBAYCAN'A GELDİM! (1 günde Azerbaycan.) #76

  AZERBAYCAN'A GELDİM! (1 günde Azerbaycan.) #76

  Ugur Kola Aralık 2021

 • Bakü - Azerbaycan - Şenay Akkurt ile Hayat Bana Güzel

  Bakü - Azerbaycan - Şenay Akkurt ile Hayat Bana Güzel

  Allianz Motto Müzik Temmuz 2019

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.