Montevideo seyahat rehberi

harita yükleniyor..

UruguayMontevideo, Uruguay

Montevideo hakkında merak edilenler

Montevideo (İngilizce ismi: Montevideo, orjinal ismi: Montevideo), Güney Amerika kıtasında yer alır. Uruguay'ın başkentidir ve 1,5 milyon nüfusla en kalabalık şehridir.

📄 Uruguay seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Uruguay seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Uruguay seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Uruguay'a varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Uruguay'da 100 bin kişide 55.4 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 55.4 vakaya göre %-4 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

💬 Hangi diller konuşulur?

Uruguay'da İspanyolca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Uruguay'da Uruguay Pesosu kullanılır.
1 Uruguay Pesosu 0,44 TL'dir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Uruguay'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 9 bin bankamatik bulunmaktadır.

📄 Uruguay hakkında daha fazla bilgi

Uruguay hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

🦠 Uruguay COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Uruguay için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: yaklaşık 1 ay önce.

Uruguay'a uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Diğer kısıtlamalar

Yabancı gezginlerin kaldıkları süre boyunca COVID-19 ile ilgili tüm masrafları kapsayan bir sigorta kanıtı sunmaları gerekmektedir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika sunan yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Tüm ayrıntılar 🔗https://turismo.gub.uy/index.php/en/entry-requirements-and-paperwork adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcular, kalkışta önceki 72 saat içinde alınan negatif RT-PCR veya hızlı antijen testinin kanıtını sunmalıdır. COVID-19'dan yakın zamanda iyileşenler, test gerekliliklerinden muaftır ve varıştan en az 10 gün ve en fazla 90 gün önce alınan pozitif bir antijen veya PCR testinin kanıtını sunabilir.

Ek belgeler gerekiyor

Kalkıştan 48 saat önce çevrimiçi bir 'yeminli beyan' doldurulmalıdır.

Daha fazla bilgi için 🔗Turizm Bakanlığı, Uruguay

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Yüz maskeleri önerilir ancak sosyal mesafe gibi diğer güvenlik önlemlerinin yerini almamalıdır.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar her zamanki gibi açık.

Barlar

Barlar her zamanki gibi açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri her zamanki gibi açıktır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Uruguay hakkında

Uruguay, resmî adıyla Uruguay Doğu Cumhuriyeti (İspanyolca: República Oriental del Uruguay), Güney Amerika'nın güneydoğusunda bulunan ülkedir. Batı ve güney batısında Arjantin, kuzeyi ve kuzeydoğusunda Brezilya bulunan ülke yaklaşık 176.000 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Coğrafi olarak Surinam'dan sonra Güney Amerika’ın en küçük ülkesidir. Nüfusu 3,51 milyon Uruguay’da, başkent Montevideo yaklaşık 1,8 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

Uruguay, Portekiz ile İspanya ve daha sonra Arjantin ve Brezilya arasında dört yönlü bir mücadelenin ardından 1811 ve 1828 yılları arasında bağımsızlığını kazandı. Ülke günümüzde İGE, GSYİH büyümesi, inovasyon ve altyapı açısından Arjantin ve Şili’den sonra kıtadaki en iyi üçüncü ülkedir. Kürtaj, eşcinsel evliliği, esrar üretimini, satışını ve tüketimini yasallaştırma politikasını kabul eden, dünyada sosyal açıdan en ilerici olan ülkelerden biri olarak kabul edilir.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.