vizesizgezi.com

Vanuatu seyahat rehberi

VanuatuVanuatu

✔️ Vizesiz

Hakkında

Vanuatu Avustralya kıtasının Melanezya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 12 bin km²dir ve %36,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 327 bindir. %25,8 şehirlerde, %74,2 ise kırsalda yaşamaktadır.
Vanuatu ya da resmî adıyla Vanuatu Cumhuriyeti, Güney Büyük Okyanus'ta yer alan bir ada ülkesidir. Volkanik kökene sahip olan takımada, Avustralya'nın 1750 km doğusunda, Yeni Kaledonya'nın 500 km kuzeyinde, Fiji'nin batısında, Solomon Adaları'nın güneydoğusunda, Yeni Gine adası yakınlarında bulunur.

Vanuatu'nun ilk sakinleri Melanezyalılar idi, Avrupalılar adaları 1606'da Fernandes de Queirós liderliğindeki İspanyol kâşiflerin Espiritu Santo'ya varmasıyla keşfetti. 1880'lerde Fransa ve Birleşik Krallık adalarda hak iddia etti ve 1906'da takımadayı bir Britanya-Fransız Kondominyumu ile, Yeni Hebridler adı altında yönetmek üzere bir antlaşma imzaladılar. 1970'lerde bir bağımsızlık hareketi oldu ve 1980 yılında Vanuatu Cumhuriyeti bağımsızlığına kavuştu.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Vanuatu seyahatlerinde (maksimum 30 gün) vize gerekmiyor.

🏷️ Etiketler

Vanuatu için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Bislama, İngilizce, Fransızca konuşulur.

💵 Para birimleri

Vanuatu Vatusu [1 VUV = 0,259 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Malasef elimizde bu konuda veri bulunmamaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 256 bin turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 325 milyon dolar ile %62,8 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Sabit internet, 14.66 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.51 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 24 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise ☀️ 22 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 22 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama24 °C ☀️
3 aylık ortalama22 °C ☀️
Bahar ortalaması24 °C ☀️
Yaz ortalaması22 °C ☀️
Sonbahar ortalaması23 °C ☀️
Kış ortalaması25 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,2 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %0,4 artışla, 3,7 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %7,1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Elimizdeki verilere göre Türkiye Cumhuriyeti'nin herhangi bir büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmamaktadır. Güncel durum için konsolosluk.gov.tr adresine göz atabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.