vizesizgezi.com

Birleşik Krallık seyahat rehberi

Birleşik KrallıkBirleşik Krallık

📝 Vize başvurusu gerekli✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Birleşik Krallık (İng: United Kingdom), Avrupa kıtasının Kuzey Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 242 bin km²dir ve %13,2 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 67 milyondur. %84,2 şehirlerde, %15,8 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Son verilere göre, 100 bin kişide 58.2 covid vakasına rastlanmıştır. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Birleşik Krallık için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

İngiliz Sterlini [1 GBP = 23,339 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %65.3657496] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 66 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 40,9 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 48,5 milyar dolar ile %5,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 49.13 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 71.14 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (2.9 / 10)

Sabit Internet (3.15 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 9 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Ocak, Şubat ve Mart) ortalaması ise ❄️ 4 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise ❄️ 4 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama9 °C ❄️
3 aylık ortalama4 °C ❄️
Bahar ortalaması7 °C ❄️
Yaz ortalaması14 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması9 °C ❄️
Kış ortalaması4 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 3 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %8,8 artışla, 44 bin dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %2,5 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.