vizesizgezi.com

Birleşik Krallık seyahat rehberi

Birleşik KrallıkBirleşik Krallık

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Birleşik Krallık (İng: United Kingdom), Avrupa kıtasının Kuzey Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 242 bin km²dir ve %13,2 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 67 milyondur. %84,4 şehirlerde, %15,6 ise kırsalda yaşamaktadır.
Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı veya yaygın adıyla Birleşik Krallık; Avrupa anakarasının kuzeybatı kıyılarında, kuzeybatı Avrupa'da egemen bir ülkedir.Birleşik Krallık; İngiltere, İskoçya, Galler ve diğer ülkelerden İrlanda Denizi ile ayrılan Kuzey İrlanda olmak üzere dört kurucu ülkeden oluşur. Birleşik Krallık'ın tek kara sınırını Kuzey İrlanda'da İrlanda ile paylaşır. Doğuda Kuzey Denizi, güneyde Manş Denizi ve güneybatıda Kelt Denizi ile Atlas Okyanusu ile çevrili olan Birleşik Krallık, dünyanın en uzun 12. kıyı şeridine sahiptir. Birleşik Krallık'ın toplam alanı 242.500 km karedir (93.628 mil2).Birleşik Krallık, üniter bir parlamenter demokrasi ve anayasal monarşidir. Hükümdar, Kral III. Charles, 2022’den beri hüküm sürmektedir. Hem Birleşik Krallık hem de İngiltere'nin başkenti ve en büyük şehri, kentsel alan nüfusu 10,3 milyon olan küresel bir şehir ve finans merkezi olan Londra'dır. Birleşik Krallık 2021 itibarıyla dünyanın nominal GSYİH'ye göre 5., satın alma gücü paritesine göre ise 10. büyük ekonomisidir. 2021 İnsani Gelişme Endeksi'nde dünyada 18. sıradadır.Dünyanın ilk sanayileşmiş ülkesi olarak 19. ve 20. yüzyılın başlarında dünyanın önde gelen gücü olan Britanya İmparatorluğu, 1920'lerdeki zirvesinde, dünya topraklarının neredeyse dörtte birini ve dünya nüfusunun üçte birini kapsamaktaydı. İmparatorluğu oluşturan ülkeler 1960'lı yıllarda hızla bağımsızlıklarını ilan etseler de günümüzde Britanya İmparatorluğu'nun etkisi, eski sömürgelerinin birçoğunun dilinde, kültüründe, yasal ve politik sistemlerinde gözlemlenebilir.Birleşik Krallık, AUKUS, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeliği, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), G7, G20, Milletler Topluluğu ve NATO üyeliğinin yanı sıra, 1973'ten 2016'da yapılan halkoylamasına takiben 2020'de ayrılana kadar Avrupa Toplulukları (AK) ve halefi Avrupa Birliği'nin (AB) üyesiydi.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Birleşik Krallık için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

💵 Para birimleri

İngiliz Sterlini [1 GBP = 39,486 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %65.3657496] ülke çapında yaygındır. Bununla birlikte özellikle küçük şehirlere seyahatlerinizde yanınızda yedek nakit para bulundurmanızı önerilir. Yaklaşık 🏧 66 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 40,9 milyon turist ağırladı. 2018 yılında turizm, ekonomiye 48,5 milyar dolar ile %5,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 53.96 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 107.48 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (1.64 / 10)

Sabit Internet (3.71 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 9 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🌤️ 14 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 14 °C ve ılık.
Yıllık ortalama9 °C ❄️
3 aylık ortalama14 °C 🌤️
Bahar ortalaması7 °C ❄️
Yaz ortalaması14 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması9 °C ❄️
Kış ortalaması4 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 3,3 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %11,3 artışla, 49 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %7,9 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.