vizesizgezi.com

Çek Cumhuriyeti seyahat rehberi

Çek CumhuriyetiÇek Cumhuriyeti

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Çek Cumhuriyeti (İng: Czech Republic), Avrupa kıtasının Doğu Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 77 bin km²dir ve %34,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 11 milyondur. %74,4 şehirlerde, %25,6 ise kırsalda yaşamaktadır.
Çek Cumhuriyeti (Çekçe: Česká republika (dinle )) ya da resmî kısa adıyla Çekya (Çekçe: Česko), Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya ile komşudur.

Tarihî Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanı sıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke; Bohemya, Moravya ve Silezya bölgelerinden oluşur. Çek Cumhuriyeti, 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'nin üyesi olmuştur.

Ülkenin dünya çapında tanınan ürünleri; kristal, cam işlemeleri ve garnet taşıdır. Bunun yanında bira, gerek üretim gerek kültür olarak ülkenin en önemli sembollerindendir. Pek çok ülkede yerel bira üreticileri isim haklarını başta Bohemya bölgesine bağlı Plzeň şehri olmak üzere bu ülkeden almıştır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Çek Cumhuriyeti seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Çek Cumhuriyeti için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Çekçe, Slovakça konuşulur.

💵 Para birimleri

Çek Cumhuriyeti Korunası [1 CZK = 1,334 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %25.00212491] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 6,1 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2018 yılında 36,3 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 8 milyar dolar ile %4,3 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 81.96 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 69.18 Mbps ile hızlı.

Mobil & Wifi (2.49 / 10)

Sabit Internet (2.39 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 8 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise 🌤️ 17 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 17 °C ve ılık.
Yıllık ortalama8 °C ❄️
3 aylık ortalama17 °C 🌤️
Bahar ortalaması8 °C ❄️
Yaz ortalaması17 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması8 °C ❄️
Kış ortalaması-2 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 279 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-2,7 düşüşle, 26 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %15,1 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.