vizesizgezi.com

Kazakistan seyahat rehberi

KazakistanKazakistan

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Hakkında

Kazakistan (İng: Kazakhstan), Asya kıtasının Orta Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 2,7 milyon km²dir ve %1,3 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 19 milyondur. %57,8 şehirlerde, %42,2 ise kırsalda yaşamaktadır.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Kazakistan seyahatlerinde (maksimum 30 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Kısıtlama uyguluyor mu?

Varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde karantina yoktur. Detaylı bilgileri seyahat kısıtlamaları bölümünde bulabilirsiniz.

🏷️ Etiketler

Kazakistan için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Kazakça, Rusça konuşulur.

💵 Para birimleri

Kazakistan Tengesi [1 KZT = 0,041 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %19.9662894] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 18 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 8,5 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 2,9 milyar dolar ile %4,4 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 21.29 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 41.17 Mbps ile 🐢ortalama hızlı.

Mobil & Wifi (1.26 / 10)

Sabit Internet (1.82 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 6 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Şubat, Mart ve Nisan) ortalaması ise ❄️ -3 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz kış mevsimi ise 🧊 -11 °C ve dondurucu.
Yıllık ortalama6 °C ❄️
3 aylık ortalama-3 °C ❄️
Bahar ortalaması6 °C ❄️
Yaz ortalaması21 °C ☀️
Sonbahar ortalaması6 °C ❄️
Kış ortalaması-11 °C 🧊
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 169 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-3 düşüşle, 8,9 bin dolardır. 2020 yılında tüketici enflasyonu %6,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 3 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.