Lübnan seyahat rehberi

harita yükleniyor..

LübnanLübnan

🚪 Kapıda vize✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Lübnan hakkında merak edilenler

Lübnan (İngilizce ismi: Lebanon), Asya kıtasının Batı Asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 10 bin km²dir ve %14 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 7 milyondur.

📄 Lübnan seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarına Lübnan kapıda vize (maksimum 30 gün) uygulamaktadır.

🦠 Lübnan seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Lübnan'a varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Lübnan'da 100 bin kişide 326.2 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 400 vakaya göre %-18 düşüş yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Lübnan gezisinden ne beklenmeli?

Lübnan gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Lübnan'ın başkenti Beyrut olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Lübnan'da Arapça, Fransızca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Lübnan'da Lübnan Lirası kullanılır.
1 Lübnan Lirası 0,01 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Lübnan'ın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 23,4 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-26,8 düşüşle 3450 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %154,8 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Lübnan'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 3 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Lübnan'da mobil internet & wifi ortalama 17.16 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet Lübnan genelinde 7.67 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (skor: 1.35 / 10)

Sabit Internet (0.36 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Lübnan'da yıllık ortalama hava sıcaklığı 🌤️ 16 °C ve ılık. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise ☀️ 22 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 23 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama16 °C 🌤️
3 aylık ortalama22 °C ☀️
Bahar ortalaması14 °C 🌤️
Yaz ortalaması23 °C ☀️
Sonbahar ortalaması18 °C ☀️
Kış ortalaması8 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Lübnan'a yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Lübnan'a 1,9 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 8,7 milyar dolar ile %48 katkı sağlamıştır.

🏢 Lübnan'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Lübnan'da toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Lübnan COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Lübnan için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 6 ay önce.

Lübnan'a uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılar ve aşılanmış olarak seyahat etme

COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir sertifika ibraz eden yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır. Nihai doz, varıştan en fazla 6 ay (180 gün) önce uygulanmış olmalıdır. Bundan sonra, aşı sertifikası, bir aşı takviyesinin uygulandığını yansıtmalıdır. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/lebanon/entry-requirements adresinde bulunabilir.

Test/tıbbi onay belgesi gerekiyor

Aşılanmamış yolcular, kalkışta önceki 48 saat içinde yapılan negatif bir PCR testinin kanıtını sunmalıdır. Alternatif olarak, önceki 24 saat içinde alınan hızlı bir antijen testi sunulabilir. Antijen test sertifikaları bir QR kodu içermelidir. Lübnan dışında 7 günden daha az zaman geçirmiş olan aşılanmamış yolcular, kalkış öncesi test gerekliliklerinden muaftır.

Daha fazla bilgi için 🔗Yurtdışı Seyahat Danışmanlığı, Birleşik Krallık

Hükûmetin aldığı önlemler

Kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılsa da, herhangi bir zamanda yeniden uygulamaya konulabilir ve önleyici sağlık önlemleri teşvik edilmeye devam eder. Çoğu kuruma ve mekana erişmek için aşı kanıtı veya negatif test gerekebilir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Halka açık alanlarda, kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma her zamanki gibi çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar aşılı veya yakın zamanda test edilmiş müşterilere açıktır.

Barlar

Barlar aşılanmış veya yakın zamanda test edilmiş müşterilere açıktır.

Gece kulüpleri

Bulaşma oranını sınırlamak için gece kulüpleri kapalı kalır.

Mağazalar

Mağazalar ve hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır.

👇 tümünü göster

📃 Lübnan hakkında

Lübnan (Arapça: لُبْنَان, romanize: lubnān), resmî adıyla Lübnan Cumhuriyeti (Arapça: الجمهورية اللبنانية, el-Cumhûriyyetü'l-Lübnâniyye) Batı Asya'da Doğu Akdeniz kıyısında bir Arap ve Orta Doğu ülkesidir. Kuzey ve doğuda Suriye, güneyde İsrail batıda Akdeniz ile çevrili olan ülkenin ayrıca Kıbrıs ile deniz sınırı bulunmaktadır. Lübnan, Akdeniz Havzası ile Arap Dünyası'nın kesişiminde yer alması nedeniyle zengin bir tarihe sahiptir ve kendine özgü bir kültürel kimlik geliştirmiştir. Tarihteki Fenike uygarlığının vatanı Lübnan ve kıyılarıdır. Ülke pek çok dine ev sahipliği yapmaktadır. Yüz ölçümü 10.452 km² olan Lübnan en küçük ülkelerden biridir. Nüfusu yaklaşık 6 milyon, başkenti Beyrut, ulusal ve resmî dili Arapçadır. Lübnan Arapçası Fasih Arapça'nın yanı sıra kullanılmaktadır. Ayrıca Fransızca da resmî olarak tanınır.

Lübnan'da uygarlığa dair en eski kanıtlar yazılı tarihten eskidir ve 7000 yıl önceye aittir. Günümüz Lübnan toprakları 3000 yıl boyunca hüküm süren Fenikelilere ev sahipliği yaptı(~MÖ 3200-MÖ 539). MÖ 64'te Roma İmparatorluğu bölgeyi fethetti, ardından Lübnan imparatorluk içinde Hristiyanlığın merkezlerinden biri oldu. Lübnan Dağı, Maruni Kilisesi'nin doğuşuna sahne oldu. Dört Halife Dönemi'nde bölgenin Müslümanlarca fethinin sonrasında da Maruniler din ve kültürlerini korumaya devam etti. Bununla birlikte yine Lübnan Dağı'nda Dürzîlerin yeni bir dini grup olarak ortaya çıkması yüzlerce yıl sürecek bir dini ayrılığa yol açtı. Haçlı Seferleri'nde Maruniler Katolik Kilisesi'yle yeniden bağlantı kurdular ve Kutsal Makam'ı tanıdılar.

Lübnan 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedildi ve 400 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldı. İmparatorluğun I. Dünya Savaşı'nda çökmesinin ardından günümüz Lübnan'ını oluşturan beş vilayet Fransız Suriye ve Lübnan Mandası'nın kontrolüne girdi ve modern Lübnan Cumhuriyeti'nin öncüsü olan Büyük Lübnan bu manda altında kuruldu. II. Dünya Savaşı'nda Üçüncü Fransız Cumhuriyeti'nin Nazi Almanyası tarafından işgal edilmesi bölgedeki Fransız hakimiyetini zayıflattı. 1943'te Özgür Fransa'dan bağımsızlığını kazanan Lübnan, ana dini mezheplerin belli siyasi güçlere sahip olduğu konfesyonalist bir hükûmet şekli oluşturdu. 1970'lere kadar Lübnan, farklı dinlerden insanların bir arada yaşadığı ve özellikle başkent Beyrut'taki finansal sektörü sayesinde Ortadoğu'nun gelişmiş ülkeleri arasında bulunuyordu. 1975'te ülkedeki çeşitli siyasi ve mezhepsel gruplar arasında patlak veren Lübnan İç Savaşı ülkede istikrarsızlık sürecininin başlangıcı oldu. 15 yıl süren savaş sırasında Lübnan, 1976-2005 yılları arasında Suriye'nin, 1985-2000 arasında ise İsrail'in işgali altında kaldı. Savaşın sonlanmasıyla ekonomiyi canlandırmak ve altyapıyı yeniden inşa etmek için çalışmalar yürütülse de ülkede siyasi parti ve milis hareketi olan varlığını sürdüren Hizbullah ile İsrail arasındaki savaşlar nedeniyle Lübnan, uzun yıllar boyunca suikastler, ekonomik çöküntü ve siyasi çalkantı yaşadı.Lübnan gelişmekte olan bir ülkedir. İnsani Gelişme Endeksi'nde petrol zengini Körfez ülkeleri dışında Arap Dünyası'nın en yüksek sıralarında olup 92. sıradadır. Orta-üst gelirli bir ülke olarak sınıflandırılmaktadır. Ancak, likidite krizi ve yolsuzluk ülkede para biriminin çöküşü, siyasi istikrarsızlık, yaygın kıtlık, yüksek işsizlik ve yoksulluk sorunlarına yol açmıştır. Lübnan küçük bir ülke olmasına rağmen, Lübnan kültürü Orta Doğu ve dünyada tanınmaktadır. Ülke Birleşmiş Milletler, Bağlantısızlar Hareketi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Uluslararası Frankofoni Örgütü'nün üyesidir.

📹 Lübnan seyahat videoları

 • BEYRUT'TA(LÜBNAN)BİR GÜN GEÇİRMEK!

  BEYRUT'TA(LÜBNAN)BİR GÜN GEÇİRMEK!

  Kafalar Nisan 2021

 • LÜBNAN'da MİLYONER Oldum (Ekonomik Kriz) - Beyrut

  LÜBNAN'da MİLYONER Oldum (Ekonomik Kriz) - Beyrut

  Japon Hamza Aralık 2021

 • LÜBNAN'da 100TL ile Ne Yapılır? (iPhone, Yemek ve Market Fiyatları) - Beyrut

  LÜBNAN'da 100TL ile Ne Yapılır? (iPhone, Yemek ve Market Fiyatları) - Beyrut

  Japon Hamza Aralık 2021

 • İÇ SAVAŞ VE İFLAS! Lübnan’da neler oluyor? #91

  İÇ SAVAŞ VE İFLAS! Lübnan’da neler oluyor? #91

  Burak Durgun Ocak 2022

 • DÜNYAYI GEZİYORUM - LÜBNAN (HD) - 16 KASIM 2014

  DÜNYAYI GEZİYORUM - LÜBNAN (HD) - 16 KASIM 2014

  Kanal 7 Kasım 2014

 • Ayhan Sicimoğlu ile RENKLER - Beyrut - Lübnan (1.Bölüm)

  Ayhan Sicimoğlu ile RENKLER - Beyrut - Lübnan (1.Bölüm)

  Ayhan Sicimoğlu Haziran 2014

 • Lübnan, Ortadoğu'nun Paris'i | Beyrut Gezisi 🇱🇧

  Lübnan, Ortadoğu'nun Paris'i | Beyrut Gezisi 🇱🇧

  Mert Sezer Aralık 2018

 • Ayhan Sicimoğlu ile RENKLER - Beyrut - Lübnan (2.Bölüm)

  Ayhan Sicimoğlu ile RENKLER - Beyrut - Lübnan (2.Bölüm)

  Ayhan Sicimoğlu Haziran 2014

 • LÜBNAN'DA KRİZ! Ekonomik krizin tam ortasına geldim #90

  LÜBNAN'DA KRİZ! Ekonomik krizin tam ortasına geldim #90

  Burak Durgun Ocak 2022

 • Beyrut Lübnan - Vizesiz Gidilen Ülkeler / Tek Video/ Beirut Vlog (English Subtitles)

  Beyrut Lübnan - Vizesiz Gidilen Ülkeler / Tek Video/ Beirut Vlog (English Subtitles)

  Evrenle Yolculuk Şubat 2021

 • LÜBNAN’DA MAHSUR KALDIK! | Terk edilmiş şehir Beyrut 🇱🇧 | VLOG

  LÜBNAN’DA MAHSUR KALDIK! | Terk edilmiş şehir Beyrut 🇱🇧 | VLOG

  İpek Göçer Nisan 2021

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.