vizesizgezi.com

Moldova seyahat rehberi

MoldovaMoldova

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Moldova Avrupa kıtasının Doğu Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 33 bin km²dir ve %11,7 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 2,5 milyondur. %43,2 şehirlerde, %56,8 ise kırsalda yaşamaktadır.
Moldova veya resmî adıyla Moldova Cumhuriyeti, Doğu Avrupa'da yer alan Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Başkenti Kişinev'dir ve 1991 yılında SSCB'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmıştır. İçinden Prut ve Dinyester nehirleri geçmektedir. Dinyester Nehri'nin doğu kıyısını bir şerit hâlinde kapsayan bölgede tek taraflı bağımsızlığını ilan eden De facto bir cumhuriyet olan Transdinyester bulunur.

Moldova topraklarının büyük bölümü 14. yüzyıldan 1812'ye kadar Boğdan Prensliği'nin bir parçasıydı. Prenslik 1812 yılında vasal olarak bağlı olduğu Osmanlı tarafından Rusya'ya bırakıldı ve Besarabya olarak bilinmeye başlandı. 1856'da güney Besarabya, üç yıl sonra Eflak ile birleşerek Romanya'yı oluşturacak olan Moldova'ya tekrar katıldı ancak 1878 yılında bölgede yeniden Rus hâkimiyeti sağlandı. Besarabya, 1917 Rus Devrimi sırasında Rus Cumhuriyeti içerisinde Moldova Demokratik Cumhuriyeti olarak bilinen kısa süreli özerk bir devlet olarak ortaya çıktı. Şubat 1918'de, Moldova Demokratik Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan etti ve daha sonra aynı yıl meclis oylamasının ardından Romanya'ya katıldı. Karara, 1924'te Ukrayna SSC'si içinde Besarabya'nın doğusundaki kısmen Moldovalıların yaşadığı topraklarda Moldova Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'ni (MÖSSC) oluşturan Sovyet Rusya tarafından itiraz edildi.

Romanya, 1940'ta Molotov-Ribbentrop Paktı'nın bir sonucu olarak, Besarabya ve Kuzey Bukovina'yı Sovyetler Birliği'ne bırakmak zorunda kaldı ve bu da Besarabya'nın büyük bir bölümünü ve eski MÖSSC'nin en batı şeridi (Dinyester Nehri'nin doğusu) içeren Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin (Moldovya SSC) kurulmasına yol açtı. 27 Ağustos 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılması sürerken, Moldova SSC bağımsızlığını ilan etti ve Moldova adını aldı. Moldova anayasası 1994'te kabul edildi. Moldova topraklarının Dinyester'in doğu kıyısındaki şeridi 1990'dan beri ayrılıkçı Transdinyester hükûmetinin fiili kontrolü altındadır.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından sanayi ve tarımsal üretimdeki düşüş nedeniyle, hizmet sektörü Moldova ekonomisine hakim olacak şekilde büyümüştür ve ülkenin GSYİH'sının %60'ını aşmıştır. Moldova, kişi başına düşen GSYİH açısından Avrupa'nın en yoksul ikinci ülkesidir. Moldova, nispeten yüksek bir İnsani Gelişme Endeksi'ne sahip olmasına rağmen, Avrupa'daki en düşük sırada, dünyada 90. sırada yer alıyor.

Moldova, devlet başkanı olarak bir cumhurbaşkanı ve hükûmet başkanı olarak bir başbakan ile yönetilen parlamenter bir cumhuriyettir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), GUAM Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) üyesidir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Moldova seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Moldova için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Romence konuşulur.

💵 Para birimleri

Moldova Leyi [1 MDL = 1,751 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %17.02133268] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 1,3 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 174 bin turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 532 milyon dolar ile %14,5 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 34.47 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet, 128.39 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (1.05 / 10)

Sabit Internet (4.43 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 10 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Haziran, Temmuz ve Ağustos) ortalaması ise ☀️ 21 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ☀️ 21 °C ve sıcak.
Yıllık ortalama10 °C ❄️
3 aylık ortalama21 °C ☀️
Bahar ortalaması10 °C ❄️
Yaz ortalaması21 °C ☀️
Sonbahar ortalaması10 °C 🌤️
Kış ortalaması-2 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 14 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-4,4 düşüşle, 5,5 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %28,7 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.