Pakistan seyahat rehberi

harita yükleniyor..

PakistanPakistan

🖥️ E-vize❌ Varışta karantina gerekebilir✔️ Dönüşte karantina yok

Pakistan hakkında merak edilenler

Pakistan (İngilizce ismi: Pakistan), Asya kıtasının Güney asya bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 771 bin km²dir ve %4,8 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 225 milyondur.

📄 Pakistan seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Pakistan seyahat öncesinde (maksimum 30 gün) elektronik vize başvurusu yapması gerekmektedir.

🦠 Pakistan seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Pakistan'a varışta karantina gerekebilir. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Pakistan'da 100 bin kişide 3.1 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 2.2 vakaya göre %41 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Pakistan gezisinden ne beklenmeli?

Pakistan gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Pakistan'ın başkenti İslamabad olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Pakistan'da İngilizce, Urduca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Pakistan'da Pakistan Rupisi kullanılır.
1 Pakistan Rupisi 0,08 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Pakistan'ın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 338,9 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4,5 artışla 1500 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %9,5 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Pakistan'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 23 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Pakistan'da mobil internet & wifi ortalama 14.63 Mbps ile 🐌yavaş. Sabit internet Pakistan genelinde 9.82 Mbps ile 🐌yavaş.

Mobil & Wifi (skor: 1.15 / 10)

Sabit Internet (0.46 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Pakistan'da yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 20 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise ☀️ 24 °C ve sıcak. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🔥 28 °C ve çok sıcak.
Yıllık ortalama20 °C ☀️
3 aylık ortalama24 °C ☀️
Bahar ortalaması21 °C ☀️
Yaz ortalaması28 °C 🔥
Sonbahar ortalaması20 °C ☀️
Kış ortalaması9 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Pakistan'a yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2012 yılında Pakistan'a 966 bin turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 948 milyon dolar ile %3,1 katkı sağlamıştır.

🏢 Pakistan'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Pakistan'da toplam 3 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Pakistan COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Pakistan için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 5 ay önce.

Aşılı yolcular için Pakistan'a uluslararası seyahate izin verilir. Girişe izin verildiğinden emin olmak için gerekliliklere uymak gerekir.

Aşılama gerekiyor

Seyahat edenlerin, onaylanmış bir aşı kullanarak COVID-19'a karşı tam aşı için geçerli bir uluslararası sertifika sunmaları gerekmektedir. İzin verilen aşılar, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylananları içerir. Tüm ayrıntılar 🔗https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/pakistan/entry-requirements adresinde bulunabilir.

Diğer tıbbi önlemler

Tüm yolcular, varışta sıcaklık kontrolleri ve görsel değerlendirme gibi sağlık taramasına tabi tutulur. COVID-19 semptomları gösterenler için daha fazla sağlık testi gerekebilir.

Ek belgeler gerekiyor

Yolcuların 'Geçiş yolu' uygulamasını indirmeleri ve varıştan 48 saat önce kişisel bilgilerini göndermeleri gerekmektedir. Alternatif olarak, yolcular çevrimiçi 'Geçme izi' formunu doldurabilir. Ek olarak, yolcuların havalimanına vardıklarında bir 'sağlık beyanı formu' doldurmaları istenebilir.

Daha fazla bilgi için 🔗Pakistan Hükümeti

Hükûmetin aldığı önlemler

Güvenlik yönergelerine ek olarak, daha fazla salgınla mücadele etmek için sık el yıkama ve sosyal mesafe gibi koruyucu sağlık önlemleri teşvik edilmektedir. Ziyaret edilen bölgeye bağlı olarak daha kısıtlayıcı veya rahat rehberlik geçerli olabilir. Seyahatiniz boyunca resmi yönergeleri takip etmenizi öneririz.

Maske kullanımı

Halka açık alanlarda, kapalı ortamlarda ve toplu taşıma araçlarında yüz maskeleri zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma, ateş ölçümü ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle çalışıyor.

Restoranlar

Restoranlar, ateş ölçümü ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır. Kısıtlamalar ziyaret edilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

Barlar

Lütfen Pakistan'da barların çalışmasına izin verilmediğini unutmayın. Alkol satışı yasaktır.

Gece kulüpleri

Pakistan'da gece kulüplerinin faaliyet göstermesine izin verilmediğini lütfen unutmayın. Alkol satışı yasaktır.

Mağazalar

Mağazalar, el dezenfektanı kullanımı, sıcaklık ölçümü ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır. Kısıtlamalar ziyaret edilen bölgeye göre değişiklik gösterebilir.

👇 tümünü göster

📃 Pakistan hakkında

Pakistan (Urduca: پاکِستان), resmî adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti (Urduca: اِسلامی جمہوریہ پاكِستان), Güney Asya'da bir ülkedir. 212,2 milyonu aşan nüfusuyla dünyanın en kalabalık beşinci ülkesidir. En büyük ikinci Müslüman topluluğuna sahiptir. 881,913²'lik yüzölçümü ile bu alanda 33. sıradadır. Pakistan'ın güneyde Umman Denizi ve Körfezi'ne 1046 km kıyısı vardır. Doğuda Hindistan, batıda Afganistan, güneybatıda İran ve kuzeydoğuda Çin ile komşudur. Kuzeybatıda Afganistan'ın Vahan Koridoru Pakistan'ı Tacikistan'dan ince bir hatla ayırır, ayrıca Umman ile deniz sınırı bulunmaktadır.

Günümüzde Pakistan'ın bulunduğu topraklar birçok antik medeniyetin mekanı olmuştur. Pakistan tarihi bu bölgeyi içine alan Hint altkıtasının tarihi ile iç içedir. Tarih öncesinde Cilalı Taş Devri'ne ait Mehrgarh ve Tunç Çağı İndus Vadisi Uygarlığı; Hindu, Hint-Yunan, Müslüman, Türk-Moğol, Afgan ve Sih gibi farklı inanç ve kültürlere sahip krallıklar bölgede hüküm sürmüştür. Bölge başlıca Pers Ahameniş İmparatorluğu, İskender İmparatorluğu, Seleukos İmparatorluğu, Hint Maurya İmparatorluğu, Kuşan İmparatorluğu, Gupta İmparatorluğu, Arap Emevîler, Gazneliler, Gurlular, Delhi Sultanlığı, Moğol İmparatorluğu, Babürlüler, Surîler, Afgan Dürranîler, kısmen Sih İmparatorluğu ve son olarak Britanya Hindistanı olmak üzere çok sayıda imparatorluk ve hanedanca yönetildi.Pakistan, Britanya Hindistanı'nın bölünmesini ve Müslüman nüfuslu bölgelerin bağımsızlığını talep eden Pakistan Hareketi'nin çabalarıyla 1947'de Hint Müslümanları için bir yurt olmak üzere bağımsızlığını kazanmıştır. Çeşitli dil ve etnik grupların yanı sıra coğrafya ve yaban yaşamı bakımından da zengin bir ülkedir. Başlangıçta bir dominyon olan Pakistan, 1956'da kabul edilen anayasayla İslam cumhuriyetine dönüştü. Etnik iç savaş ve 1971'deki Hint müdahalesi Doğu Pakistan'ın Bangladeş ismiyle ülkeden ayrılmasıyla sonuçlandı. Pakistan, 1973'te tüm yasaların Kur'an ve Sünnet'i temel alan İslam hükümlerine uygunluğunu şart koşan yeni bir anayasayı kabul etti. 2008 yılında sivil yönetime geçildi. 2010'da ise parlamenter sistemli yönetim başladı.Bir orta güç olarak Pakistan, dünyanın altıncı büyük ordusunu bulundurmaktadır ve ayrıca nükleer silahlı devlet kabul edilen bir nükleer güçtür. Dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen orta sınıflarından birine sahip olan Pakistan ekonomisi yükselen ekonomiler arasında gösterilmektedir. Bağımsızlığından bu yana askeri rejim, siyasi belirsizlik ve Hindistan'la çatışmalar Pakistan'ın siyasi tarihini şekillendirmiştir. Ülke yoksulluk, düşük okur yazarlık ve yolsuzluk gibi sorunlarla boğuşmaya devam etmektedir. Pakistan BM, Şanghay İşbirliği Örgütü, İİT, İngiliz Milletler Topluluğu, Güney Asya Bölgesel İşbirliği Teşkilatı ve Teröre Karşı İslam İttifakı'nın üyesidir.

📹 Pakistan seyahat videoları

 • Silah Pazarı ve Üretim Yerlerine Gittim - PAKİSTAN

  Silah Pazarı ve Üretim Yerlerine Gittim - PAKİSTAN

  Rotasız Seyyah Şubat 2020

 • Dünyanın 'EN KİRLİ' Şehrine Yolculuk: LAHOR (Toz Cehennemi)

  Dünyanın 'EN KİRLİ' Şehrine Yolculuk: LAHOR (Toz Cehennemi)

  Ruhi Çenet Medya Haziran 2021

 • Travel By Train Pakistan Railway Journey Balochistan 2020

  Travel By Train Pakistan Railway Journey Balochistan 2020

  Tarar Support Şubat 2020

 • Peştunların Köyüne Gittim - PAKİSTAN

  Peştunların Köyüne Gittim - PAKİSTAN

  Rotasız Seyyah Mart 2020

 • Gördüğüm En Zor Şehir Karaçi - PAKİSTAN

  Gördüğüm En Zor Şehir Karaçi - PAKİSTAN

  Rotasız Seyyah Şubat 2020

 • Pakistan'ın Muhteşem Sokak Yemekleri - KARAÇİ

  Pakistan'ın Muhteşem Sokak Yemekleri - KARAÇİ

  Rotasız Seyyah Ocak 2020

 • Lahor Şehir Gezim - PAKİSTAN

  Lahor Şehir Gezim - PAKİSTAN

  Rotasız Seyyah Mart 2020

 • Peşaver Gezim - PAKİSTAN

  Peşaver Gezim - PAKİSTAN

  Rotasız Seyyah Mart 2020

 • Özel Koruma İle Gezdiğim Multan Şehri - PAKİSTAN

  Özel Koruma İle Gezdiğim Multan Şehri - PAKİSTAN

  Rotasız Seyyah Şubat 2020

 • Dünyanın En İlginç Sınır Töreni - PAKİSTAN HİNDİSTAN Wagah Sınırındaki Şov

  Dünyanın En İlginç Sınır Töreni - PAKİSTAN HİNDİSTAN Wagah Sınırındaki Şov

  Rotasız Seyyah Şubat 2020

 • Hunzalar ve Hunza Türkleri(?) - 2021 Pakistan Gezim

  Hunzalar ve Hunza Türkleri(?) - 2021 Pakistan Gezim

  Rotasız Seyyah Mayıs 2021

 • İslamabad Gezim - PAKİSTAN Yorumum

  İslamabad Gezim - PAKİSTAN Yorumum

  Rotasız Seyyah Nisan 2020

 • Peshawar’da İlginç SOKAK YEMEKLERİ ve İLK GÜNÜM!

  Peshawar’da İlginç SOKAK YEMEKLERİ ve İLK GÜNÜM!

  Berkoo Kasım 2021

 • Pakistan Pazarları - KARAÇİ

  Pakistan Pazarları - KARAÇİ

  Rotasız Seyyah Şubat 2020

 • 2021 Pakistan Lahor Gezim

  2021 Pakistan Lahor Gezim

  Rotasız Seyyah Nisan 2021

 • PAKİSTAN Karaçi'ye Sonunda Geldim! 16 SAAT UÇTUM

  PAKİSTAN Karaçi'ye Sonunda Geldim! 16 SAAT UÇTUM

  Berkoo Ekim 2021

 • Dünyayı Geziyorum - Pakistan | 30 Aralık 2018

  Dünyayı Geziyorum - Pakistan | 30 Aralık 2018

  Kanal 7 Aralık 2018

 • Pakistan Polis Koruması İle Multan Yerel Pazarlarını Geziyorum!🇵🇰- 94

  Pakistan Polis Koruması İle Multan Yerel Pazarlarını Geziyorum!🇵🇰- 94

  Arda Pazır Kasım 2021

 • Pakistan'da İlk Günüm! (Sokak Yemekleri, Güzel İnsanlar)🇵🇰 -88

  Pakistan'da İlk Günüm! (Sokak Yemekleri, Güzel İnsanlar)🇵🇰 -88

  Arda Pazır Kasım 2021

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.