vizesizgezi.com

Romanya seyahat rehberi

RomanyaRomanya

📝 Vize başvurusu gerekli

Hakkında

Romanya (İng: Romania), Avrupa kıtasının Doğu Avrupa bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 230 bin km²dir ve %30,1 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2022 yılı itibari ile 19 milyondur. %54,5 şehirlerde, %45,5 ise kırsalda yaşamaktadır.
Romanya (Rumence: [ro.mɨˈni.a] România , Transkripsiyon: Romıniya) Orta, Doğu ve Güneydoğu Avrupa'nın kesişim noktasında bulunan bir ülkedir. Kuzey ve kuzeydoğuda Ukrayna, kuzeydoğuda Moldova, kuzeybatıda Macaristan, güneybatıda Sırbistan, güneyde Bulgaristan ve doğuda Karadeniz ile çevrilidir. Ilıman karasal iklime sahip ülkenin yüz ölçümü 238 bin km², nüfusu yaklaşık 19 milyondur. Romanya Avrupa'nın en büyük 12., Avrupa Birliği'nin en kalabalık 6. ülkesidir. Nüfusun çoğunluğunu Doğu Ortodoks Kilisesi'ne bağlı ve bir Latin dili olan Rumence konuşan etnik Rumenler oluşturur. Romanya'nın başkenti ve en büyük şehri Bükreş, diğer büyük şehirleri Yaş, Kaloşvar, Temeşvar, Köstence, Krayova, Brașov ve Galați'dir.

Avrupa'nın en uzun ikinci nehri olan Tuna, Almanya'daki Kara Orman'dan doğar ve güneydoğu yönünde 2857 km boyunca ilerleyerek Romanya'daki Tuna Deltası'na dökülür. Karpatlar Romanya'yı kuzey-güneybatı ekseninde böler ve Moldoveanu Zirvesi'nde 2544 m'ye ulaşır.Romanya 1859'da Boğdan Prensliği ve Eflak Voyvodalığı'nın şahsi birlik altında birleşmesi ile kuruldu. 1866'da resmen Romanya adını alan yeni devlet 1878'de Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını kazandı. I. Dünya Savaşı sırasında önce 1914'te tarafsızlık ilan eden ülke, 1916'dan itibaren İtilaf Devletleri safına geçti. Savaşın ardından Bukovina, Besarabya ve Erdel bölgelerinin tümü ile Banat, Crișana ve Maramureș'in bir bölümü Romanya Krallığı'nın parçası oldu. Romanya, Temmuz-Ağustos 1940'ta Alman-Sovyet Saldırmazlık Paktı ve İkinci Viyana Hediyesi'nin sonucu olarak Besarabya ve Kuzey Bukovina'yı Sovyetler Birliği'ne, Kuzey Erdel'i ise Macaristan'a bırakmak zorunda kaldı. Kasım 1940'ta Romanya Tripartite Paktı'nı imzaladı ve Haziran 1941'de Mihver Devletleri'nin safında II. Dünya Savaşı'na girerek Ağustos 1944'te taraf değiştirene dek Sovyetler Birliği'ne karşı savaştı. Müttefik safına geçen ülke böylece Kuzey Erdel'i geri aldı. Savaş ve Kızıl Ordu işgalinin ardından Romanya bir sosyalist cumhuriyete dönüştü ve Varşova Paktı'na katıldı. 1989'daki Romanya Devrimi'yle ülke demokrasi ve piyasa ekonomisine geçiş sürecine girdi.

Romanya yüksek gelirli bir ekonomiye sahip gelişmekte olan bir ülkedir. İnsani Gelişme Endeksi'de 49. sıradadır. Nominal GSYİH değerlerine göre dünyanın en büyük 47. ekonomisidir. Ülke 2000'lerin başlarında hızlı bir ekonomik büyüme yaşamış ve ekonomisi büyük ölçüde hizmet sektörüne dayalı hale gelmiştir. Romanya Dacia ve OMV Petrom şirketleri sayesinde makine ve elektrik enerjisi üreticisi ve net ihracatçısı konumundadır. 1955'ten beri Birleşmiş Milletler, 2004'ten beri NATO ve 2007'den beri Avrupa Birliği üyesidir. Ayrıca Uluslararası Frankofoni Örgütü, Latin Birliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşlara üyedir.

🗒️ Vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşlarının Romanya seyahatlerinde vize alması gerekmekte.

🏷️ Etiketler

Romanya için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

💬 Konuşulan diller

Romence konuşulur.

💵 Para birimleri

Romen Leyi [1 RON = 6,799 TL] kullanılır.

🏧 Nakit para

Kredi kartı kullanımı [2017: %11.72494516] ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Yaklaşık 🏧 12 bin bankamatik bulunmaktadır.

🧑‍🤝‍🧑 Turizm

2019 yılında 12,8 milyon turist ağırladı. 2019 yılında turizm, ekonomiye 4,2 milyar dolar ile %4,2 oranında katkı sağlamıştır.

📱 Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 60.88 Mbps ile hızlı. Sabit internet, 211.81 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (1.93 / 10)

Sabit Internet (7.46 / 10)

☀️ Hava durumu

Yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 9 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Mayıs, Haziran ve Temmuz) ortalaması ise 🌤️ 18 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz bahar mevsimi ise ❄️ 10 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama9 °C ❄️
3 aylık ortalama18 °C 🌤️
Bahar ortalaması10 °C ❄️
Yaz ortalaması20 °C ☀️
Sonbahar ortalaması10 °C 🌤️
Kış ortalaması-2 °C ❄️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

📈 Ekonomi

2022 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 297 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %3,8 artışla, 16 bin dolardır. 2022 yılında tüketici enflasyonu %13,8 olarak hesaplanmıştır.

🏛️ Konsolosluk

Türkiye Cumhuriyeti'nin toplam 2 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.
Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.