Şili seyahat rehberi

harita yükleniyor..

ŞiliŞili

✔️ Vizesiz✔️ Varışta karantina yok✔️ Dönüşte karantina yok

Şili hakkında merak edilenler

Şili (İngilizce ismi: Chile), Güney Amerika kıtasının Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 744 bin km²dir ve %24,5 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 19 milyondur.

📄 Şili seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Şili seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Şili seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Şili'ye varışta karantina yoktur. Türkiye dönüşünde ise karantina yoktur. Son verilere göre Şili'de 100 bin kişide 404.2 covid vakasına rastlanmıştır. Geçen haftaki 345.1 vakaya göre %17 artış. yaşanmıştır. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Şili gezisinden ne beklenmeli?

Şili gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Şili'nin başkenti Santiago olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Şili'de İspanyolca konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Şili'de Şili Pesosu kullanılır.
1 Şili Pesosu 0,02 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Şili'nin gayrisafi milli hasılası (GSMH) 288,1 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %11,7 artışla 15000 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %4,5 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Şili'de kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 9 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Şili'de mobil internet & wifi ortalama 22.01 Mbps ile 🐢ortalama hızlı. Sabit internet Şili genelinde 213.73 Mbps ile 🚀çok hızlı.

Mobil & Wifi (skor: 1.73 / 10)

Sabit Internet (10 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Şili'de yıllık ortalama hava sıcaklığı ❄️ 8 °C ve soğuk. Mevcut üç ayın (Ağustos, Eylül ve Ekim) ortalaması ise ❄️ 6 °C ve soğuk. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise ❄️ 4 °C ve soğuk.
Yıllık ortalama8 °C ❄️
3 aylık ortalama6 °C ❄️
Bahar ortalaması8 °C ❄️
Yaz ortalaması4 °C ❄️
Sonbahar ortalaması8 °C ❄️
Kış ortalaması12 °C 🌤️
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Şili'ye yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2019 yılında Şili'ye 5,4 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 3,3 milyar dolar ile %4,3 katkı sağlamıştır.

🏢 Şili'de Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Şili'de toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Şili COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Şili için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: 4 ay önce.

Şili'ye uluslararası seyahate izin verilir. Şu anda karantina veya sağlık testi gibi herhangi bir gereklilik bulunmamaktadır.

Diğer kısıtlamalar

Rapa Nui'ye (Paskalya Adası) seyahat eden yolcuların, uçağa binmeden önceki 24 saat içinde yapılmış negatif bir PCR testinin kanıtını sunmanın yanı sıra, tam olarak aşılanmış olmaları ve bir Hareketlilik Geçiş Belgesi göstermeleri gerekmektedir. SERNATUR'da kayıtlı bir turizm servisinde yapılan rezervasyon kanıtı veya İl Delegasyonu'ndan davet mektubu ve doldurulmuş 'tek giriş formu' da gereklidir. Son olarak, yolcular varıştan sonraki 7 gün boyunca kendi kendilerini izlemelidir.

Varışta test yaptırılır

Gezginler varışta rastgele COVID-19 testine tabidir. Olumlu bir sonuç alınırsa, yolcuların kendi ikametgahlarında veya konaklama yerlerinde 7 gün karantinaya almaları ve sağlık görevlilerinin talimatlarına uymaları gerekmektedir.

Ek belgeler gerekiyor

Çevrimiçi bir 'Yolcu beyanı' formu, uçağa binmeden 48 saat önce doldurulmalıdır.

Daha fazla bilgi için 🔗Ekonomi, Kalkınma ve Turizm Bakanlığı, Şili

Hükûmetin aldığı önlemler

Şili, ziyaret ettiğiniz bölgeye bağlı olarak yürürlükte olan daha kısıtlayıcı veya rahat rehberlikle kademeli olarak yeniden açılıyor. Hareket ve toplanma kısıtlamaları, tam olarak aşılanmış ve bir destekleyici doz almış kişilere verilen bir hareket geçiş kartınızın (Pase de Movilidad) olup olmamasına bağlı olabilir. Hareketlilik belgesi olmayanlar, 24 saat içinde alınan negatif bir PCR veya antijen testinin kanıtını gerektirecektir. Şili'deki farklı bölgeler için COVID-19 yanıtı İspanyolca olarak 🔗https://www.chileatiende.gob.cl/coronavirus/plan-paso-a-paso adresinde bulunabilir.

Maske kullanımı

Kapalı ortamlarda, toplu taşıma araçlarında ve fiziksel mesafeye uyulmaması gereken açık kamusal alanlarda yüz maskelerinin takılması zorunludur.

Toplu ulaşım

Toplu taşıma değiştirilmiş bir programa göre çalışıyor. Yolcuların sağlık kontrolünden geçmeleri ve kontrol noktalarında sağlık ve seyahat geçmişlerini sunmaları istenebilir. Bölgeler arası seyahat için bir hareketlilik geçişi veya negatif test kanıtı gerekebilir.

Restoranlar

Restoranlar azaltılmış kapasitede ve yalnızca mobilite kartı (Pase de Movilidad) olan müşterilere açıktır.

Barlar

Barlar azaltılmış kapasitede ve yalnızca mobilite kartı (Pase de Movilidad) olan müşterilere açıktır.

Gece kulüpleri

Gece kulüpleri, hareketlilik kartı (Pase de Movilidad) olan ve sosyal mesafeye izin vermek için azaltılmış kapasiteye sahip müşterilere açıktır.

Mağazalar

Temel hizmetler, el dezenfektanı kullanımı ve sosyal mesafe gibi uyarlanmış güvenlik önlemleriyle açıktır. Bazı zorunlu olmayan mağazaların bölgesel kısıtlamalara bağlı olarak açılmasına izin verilir.

👇 tümünü göster

📃 Şili hakkında

Şili (İspanyolca: Chile ), resmî adıyla Şili Cumhuriyeti, Güney Amerika'da bir ülkedir. Doğuda And Dağları ile batıda Büyük Okyanus arasında ince uzun bir şerit şeklindedir. Yüzölçümü 756.096 km²'dir ve nüfusu 17,5 milyondur. Başkenti ve en büyük şehri Santiago, resmî dili İspanyolcadır.

Şili kuzeyde Peru, kuzeydoğuda Bolivya, doğuda Arjantin ve güneyde Drake Boğazı ile sınırlandırılmıştır. Okyanusya'daki Juan Fernández, Isla Salas y Gómez, Desventuradas ve Paskalya adaları Şili'ye bağlıdır. Ayrıca Şili Antarktika Bölgesi adı altında Antarktika'nın 1,25 milyon km²'lik bölümünde hak iddia etmektedir.İspanya 16. yüzyıl ortalarında İnka egemenliğini sonlandırarak bölgeyi ele geçirdi ve kolonileştirdi, ancak bugün ülkenin güney-orta bölümünde yaşayan Mapuçeleri köleleştirmeyi başaramadı. 1818'de İspanya'dan bağımsızlığını ilan eden Şili, 1830'larda görece istikrarlı otoriter bir cumhuriyete dönüştü. 1880'lerde Mapuçe direnişinin kırılması ve Pasifik Savaşı'nda (1879-83) Bolivya ve Peru'nun yenilmesi 19. yüzyılda toprak ve ekonomi bakımından büyük genişlemelere yol açtı. 1960'lı ve 70'li yıllarda Şili sert siyasî kutuplaşma ve kargaşa dönemine girdi. Gerilim demokratik yollarla iktidara gelen Salvador Allende'nin sol hükûmetinin 1973'te bir askerî darbeyle devrilmesiyle sonuçlandı ve ülke 16 yıl boyunca 3000'den fazla ölü veya kayıptan sorumlu olan Augusto Pinochet'nin sağ askerî diktatörlüğüyle yönetildi. Rejim 1988 yılında yapılan bir referandumun ardından 1990'da sona erdi ve merkez sol koalisyon 2010 yılına kadar iktidarda kaldı.

Şili Dünya Bankası tarafından yüksek gelirli bir ülke olarak tanımlanmaktadır ve yaşam kalitesi üst düzeydedir. Güney Amerika'nın sosyoekonomik açıdan en istikrarlı ve müreffeh ülkelerinden biridir; rekabetçi ekonomi, kişi başına gelir, küreselleşme, barışçıllık, ekonomik özgürlük ve düşük yolsuzluk algısı sıralamalarında Latin Amerika ülkeleri arasında lider konumundadır. Ayrıca sürdürülebilir devlet ve demokratik gelişmişlik alanlarında bölgesinde üst sıralardadır. Kanada'nın ardından Amerika kıtasının en düşük cinayet oranlarına sahiptir. Şili Birleşmiş Milletler, Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu ve Pasifik İttifakı'nın kurucu üyesidir, 2010 yılında da OECD'ye katılmıştır.

📹 Şili seyahat videoları

 • ŞİLİ'de 1 Dolar 680 peso! - Fiyatlar, Yaşam, Elektronik Eşyalar İnceleme

  ŞİLİ'de 1 Dolar 680 peso! - Fiyatlar, Yaşam, Elektronik Eşyalar İnceleme

  Emre Durmuş Şubat 2019

 • Bakın Ülke Sınırlarını Nasıl Geçiyoruz (Hiçbir şeyin ortasındayım)

  Bakın Ülke Sınırlarını Nasıl Geçiyoruz (Hiçbir şeyin ortasındayım)

  Emre Durmuş Şubat 2019

 • Şili'de İLGİNÇ bir Market ve Fiyatlar - Ürün İnceleme

  Şili'de İLGİNÇ bir Market ve Fiyatlar - Ürün İnceleme

  Emre Durmuş Mart 2019

 • Çölün Ortasındaki Esrarengiz Mavi Göller - ŞİLİ ATACAMA ÇÖLÜ

  Çölün Ortasındaki Esrarengiz Mavi Göller - ŞİLİ ATACAMA ÇÖLÜ

  Emre Durmuş Şubat 2019

 • Hiç Tatmadığım Yeni Bir Lezzet - Şili'de Bir Günüm🇨🇱

  Hiç Tatmadığım Yeni Bir Lezzet - Şili'de Bir Günüm🇨🇱

  Yağmur Arat Aralık 2018

 • ŞİLİ GEZİSİ (Santiago Gezilecek Yerler)

  ŞİLİ GEZİSİ (Santiago Gezilecek Yerler)

  Hale Sargın Aralık 2019

 • Uzun Ülke Şili | Güney Amerika'da 25.000 KM | Bölüm 10

  Uzun Ülke Şili | Güney Amerika'da 25.000 KM | Bölüm 10

  İki Teke Kasım 2020

 • PATAGONYA Gezisi - Şili'nin en meşhur rotası Carretera Austral'deyiz!

  PATAGONYA Gezisi - Şili'nin en meşhur rotası Carretera Austral'deyiz!

  Hale Sargın Ocak 2020

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.