Botsvana seyahat rehberi

harita yükleniyor..

BotsvanaBotsvana

✔️ Vizesiz❓ Varış için karantina bilgisi yok❓ Dönüş için karantina bilgisi yok

Botsvana hakkında merak edilenler

Botsvana (İngilizce ismi: Botswana), Afrika kıtasının Sahra-altı Afrika bölgesinde yer alır. Toplam yüz ölçümü 567 bin km²dir ve %26,9 ormanlık alandan oluşur. Nüfusu 2021 yılı itibari ile 2 milyondur.

📄 Botsvana seyahati için vize gerekiyor mu?

Türk vatandaşları için Botsvana seyahatlerinde (maksimum 90 gün) vize gerekmiyor.

🦠 Botsvana seyahat kısıtlaması uyguluyor mu? Son vaka sayısı ne kadar?

Botsvana'ya varış için karantina bilgisi yoktur. Türkiye dönüşünde için karantina bilgisi yoktur. Detaylı kısıtlama bilgileri için buraya göz atabilirsiniz.

🏷️ Botsvana gezisinden ne beklenmeli?

Botsvana gezisi için belirlediğimiz etiketler şu şekilde:

🏠 Öne çıkan şehirleri hangileridir?

Botsvana'nın başkenti Gaborone. olmakla birlikte öne çıkan şehirleri sırasıyla şu şekildedir

💬 Hangi diller konuşulur?

Botsvana'da İngilizce, Setsvana konuşulmaktadır.

💰 Hangi para birimleri kullanılır?

Botsvana'da Botsvana Pulası kullanılır.
1 Botsvana Pulası 1,35 TL'dir.

📈 Ekonomik durumu nasıldır?

2021 yılı verilerine göre Botsvana'nın gayrisafi milli hasılası (GSMH) 16,6 milyar dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %-7,6 düşüşle 6940 dolardır. 2021 yılında tüketici enflasyonu %7,2 olarak belirlenmiştir.

💵 Nakit para taşımam gerekiyor mu?

Botsvana'da kredi kartı kullanımı ülke çapında çok yaygın olmadığı için yanınızda nakit para taşımanız önerilir. Ülke çapında yaklaşık 🏧 1 bin bankamatik bulunmaktadır.

💻 Internet hızlı mı?

Sabit internet Botsvana genelinde 6.27 Mbps ile 🐌yavaş.

Sabit Internet (0.3 / 10)

☀️ Hava durumu nasıl?

Botsvana'da yıllık ortalama hava sıcaklığı ☀️ 22 °C ve sıcak. Mevcut üç ayın (Temmuz, Ağustos ve Eylül) ortalaması ise 🌤️ 17 °C ve ılık. İçinde bulunduğumuz yaz mevsimi ise 🌤️ 15 °C ve ılık.
Yıllık ortalama22 °C ☀️
3 aylık ortalama17 °C 🌤️
Bahar ortalaması21 °C ☀️
Yaz ortalaması15 °C 🌤️
Sonbahar ortalaması24 °C ☀️
Kış ortalaması26 °C 🔥
Mevsimler hakkında not: güney yarımkürede mevsimlerin ters olduğunu unutmayın. Örneğin Türkiye için yaz ayı haziran, temmuz ve ağustos aylarından oluşurken, güney yarımkürede yer alan bir ülkede bu aylar kışa dahildir. Mevsimlik ortalamalar, kuzey yarımküreye göre gösterilmektedir.

🧳 Botsvana'ya yılda ne kadar turist gelmektedir?

Elimizdeki son verilere göre 2018 yılında Botsvana'ya 1,8 milyon turist gelmiştir. Turizm sektörü 2019 yılında ülke ekonomisine 572,1 milyon dolar ile %9,3 katkı sağlamıştır.

🏢 Botsvana'da Türk konsolosluğu var mı?

Türkiye Cumhuriyeti'nin Botsvana'da toplam 1 adet büyükelçilik, konsolosluk vb. misyonu bulunmaktadır. Detaylar için buraya bakabilirsiniz.

🦠 Botsvana COVID-19 seyahat kısıtlamaları

Bu sayfada Botsvana için güncel COVID-19 kuralları gösterilmektedir ancak lütfen rezervasyon yapmadan önce yerel yönetimlerin duyurularını kontrol edin.

Son güncelleme: yaklaşık 15 saat önce.
Malasef Botsvana için seyahat kısıtlamaları verisine sahip değiliz.

📃 Botsvana hakkında

Botsvana ya da resmî adıyla Botsvana Cumhuriyeti (Setsvana: Lefatshe la Botswana; İngilizce: Republic of Botswana), Afrika kıtasının güneyinde bulunan ve denize kıyısı bulunmayan kara ülkesidir. Ülke güney ve güneydoğu bölümünde Güney Afrika Cumhuriyeti, kuzey ve batısında Namibya, kuzeydoğu bölümünde ise Zambiya ve Zimbabve ile komşu konumundadır. Ülkenin kuzey bölümünde, Kasane şehri yakınlarında dünyanın dört ülke sınırının kesiştiği tek nokta olarak kabul edilen, ancak söz konusu Botsvana, Zambiya, Zimbabve ve Namibya ülkelerinin sınır anlaşmaları ile sınırlarına karşılıklı olarak resmiyet kazandırmadıkları için kabul görmeyen bir sınır noktası mevcuttur. Botsvana, Afrika kıtası üzerinde demokrasi alanında en gelişmiş ülke olarak kabul görmektedir. 2011 yılında açıklanan İnsani Gelişme Endeksi verilerinde, Botsvana Afrika kıtasının güneyinde bulunan ülkeler içerisinde en yüksek verilere ulaşmıştır.

📹 Botsvana seyahat videoları

  • BOTSVANA GEZİMDE AFRİKA SAFARİ DENEYİMİ

    BOTSVANA GEZİMDE AFRİKA SAFARİ DENEYİMİ

    oykununoykuleri Temmuz 2020

Bilgilendirme

Bu sayfada ki bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir teminat sağlamaz. İstatistiksel veriler açık kaynaklardan yararlanarak derlenmiş olmakla birlikte güncel olmayan içerik barındırabilir. Bazı ülkelerin uyguladığı kısıtmalar, COVID-19’a karşı tamamen aşılanmış kişiler için daha esnek olabilir. Bazı aşılar belirli yerlerde kabul edilmeyebilir, bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi kaynaklardan teyit edin.